Tada, u leto 1975. godine, trener Tomislav Kaloperović se odlučuje da pojača ekipu sa, za širu javnost, manje poznatim igračima. U Humsku 1 dolaze golman Radmilo Ivančević (Šumadija, Aranđelovac), bek Borislav Đurović (Sutjeska, Nikšić), vezni igrač Rešad Kunovac (užička Sloboda) i napadač Vukan Perović (takođe iz Sutjeske, kao i Đurović). Većinu njih sportski nedeljnik „Tempo“ je ovako predstavio, u broju 494, leto 1975. godine:
I u toj sezoni Partizan je nastavio sa praksom dovođenja mladih a darovitih igrača, koji su neko vreme proveli u Partizanovim mlađim kategorijama, a onda postali zvezde prvog tima. Nešto ranije, tako je u klub stigao Dževad Prekazi, koji se te 1977/78 potpuno afirmisao, a krajem te šampionske sezone na vrata prvog tima su kucali Zvonko Varga, mladi špic igrač iz Crvenke, ofanzivni vezni Zvonko Živković iz zemunske Galenike, kao i Sead Mašić (Bosanski Brod) i Vlada Lazičić. U narednih nekoliko godina Varga i Živković će biti standardni prvotimci „crno-belih“ a i Mašić će upisati solidan broj nastupa u odbrani Partizana. Iz mlađih kategorija dolazi i golman Rade Zalad, koji će punu afirmaciju ostvariti u nastupajućoj sezoni 1978/79, kao i desno krilo Miloš Đelmaš.
Nažalost, leto i jesen 1978. godine će doneti velike turbulencije u klubu. Kao da je i tok prelaznog roka naslutio takva dešavanja – u Partizanu su već bili viđeni sjajni Safet Sušić, najbolji igrač Sarajeva, kao i Hajdukov bek Vilson Džoni. Džoni se ipak odlučuje za Dinamo, a Sušić na volšeban način ostaje u Sarajevu i narednih nekoliko godina. Umesto Momčila Vukotića, alfe i omege Partizanove ekipe, koji odlazi u Bordo, Partizan angažuje Slobodana Pavkovića iz Vojvodine. Nažalost, Pavković nikada nije iskazao pun potencijal u dresu Partizana, pre svega zbog brojnih povreda.
I ne samo to – usled nesrećnog ispadanja iz Kupa šampiona od drezdenskog Dinama i lošijeg starta u prvenstvu, Partizan nije stao iza svog trenera Mladinića, koji krajem kalendarske 1977. napušta klub. Raspada se i šampionska generacija – već su otišli Vukotić u Bordo i Golac u Sautempton, a posle serije loših nastupa i Borota napušta Partizan. Ceo klub upada u veliku krizu od koje će se oporavljati narednih nekoliko godina, a te 1978/79 tek u poslednjem kolu su „crno-beli“ izborili opstanak. Bio je to jedinstven slučaj u jugoslovenskom fudbalu, da šampion bude na ivici ispadanja iz lige! Igranje u finalu Kupa Jugoslavije i poraz od Rijeke bili su slaba uteha.
Taj period posle 1978/79, što se transfera tiče, obeležilo je i lutanje u izboru igrača. Od nekoliko novajlija, poput Miodraga Stevanovića (OFK Beograd), Stojiljkovića, Tomaševića, Vladimira Jocića (došao iz niškog Radničkog), Milana Babića (Napredak), Zorana Lilića…samo su Jocić, Lilić i Babić odigrali značajniji broj utakmica. Zanimljivo je da su Jocić i Babić u mlađim kategorijama bili članovi Crvene zvezde (Babić čak i prvotimac) ali su preko Radničkog i Napretka došli u Partizan!
Partizan su na površini održavali već afirmisani starosedeoci – Vukotić, koji se 1979. vratio u Partizan iz Bordoa, Hatunić, Klinčarski, Stojković, Trifunović…
Ipak, nije sve tako crno – pored već pomenutih Varge, Živkovića, Đelmaša i Mašića, u prvi tim do kraja decenije pristižu Partizanova deca – vezni igrač Miodrag Ješić i bek Miodrag Radović, zatim golman Ranko Stojić (Zvezdara) i daroviti Admir Smajić (Radnik, Bijeljina). Upravo će oni biti deo ekipe koja će posle pet godina povratiti titulu na Topčidersko brdo. Jedan od medijski najslabije ispraćenih transfera u to vreme, u leto 1980. godine, pokazaće se kao događaj od velikog uticaja na budućnost kluba – Partizan i zemunska Galenika vrše trampu. U Zemun odlazi kralj jugoslovenskih strelaca, Slobodan Santrač, a iz Galenike u Partizan dolazi mladi, talentovani, ali nepoznati centarfor – Dragan Mance.
Neka Manceov dolazak bude i poslednji pomenuti transfer u ovom delu, koji je obradio period od 1975. do 1980, period u kojem je Partizan krenuo sa drugoligaškim pojačanjima, preko prvoligaških asova pa sve do osipanja i stagnacije, kako u pogledu transfera, tako i u pogledu uspeha. Od titule pa do jedva izborenog opstanka. Sledi uskoro i novi nastavak, koji će se baviti transferima s početka osamdesetih, koje su značile stabilizaciju kluba i njegovo definitivno pozicioniranje u vrhu jugoslovenskog fudbala.
* Zabranjeno preuzimanje teksta bez navođenja izvora ili dozvole autora.