Najnovije
1981-1990ARHIVA SEZONAKup

Kup 1989/90

Igrači Partizana pozdravljaju navijače posle pobede nad Dinamom od 3-2 u prvom meču osmine finala kupa

Treneri: Momčilo Vukotić (do 23.9.1989), Ivan Golac (od 24.9.1989. do 25.4.1990), Nenad Bjeković (od 26.4.1990. do 16.5.1990)

 

Partizan u Kupu Jugoslavije 1989/90: 

Goran Milojević 7/4, Budimir Vujačić 7/1, Vujadin Stanojković 6/0, Predrag Spasić 6/0, Gordan Petrić 6/0, Goran Bogdanović 6/0, Milko Đurovski 5/3, Slađan Šćepović 5/2, Fahrudin Omerović 5/0, Miodrag Bajović 5/0, Milinko Pantić 5/0, Dejan Joksimović 4/0, Goran Stevanović 3/2, Milorad Bajović 3/1, Miloje Kljajević 3/0, Aleksandar Đorđević 2/1, Goran Pandurović 2/0, Jovica Kolb 2/0, Darko Milanič 2/0, Milan Đurđević 2/0, Predrag Mijatović 2/0, Slobodan Miletić 1/0.

Rezultati FK Partizan u Kupu Jugoslavije 1989/90

Šesnaestina finala Kupa Jugoslavije, 02.8.1989, Beograd, Stadion JNA, 15.000 gledalaca, strelci: Milorad Bajović 16’, 2-0 Milojević 52’, 65’, Đorđević 54’ , Stevanović 58’ 

Partizan: Omerović, Stanojković, Miodrag Bajović, Spasić, Petrić, Vujačić, Milorad Bajović, Milojević, Pantić (Đorđević), Stevanović, Bogdanović (Miletić)

"Sport"

Osmina finala Kupa Jugoslavije, prvi meč, 04.10.1989, Beograd, Stadion JNA, 35.000 gledalaca, strelci: Vujačić 59’, Milojević 84’, 88’

Partizan: Pandurović, Stanojković, Spasić, Milanič, Kljajević, Vujačić, Milorad Bajović (Pantić), Milojević, Šćepović, Đurovski, Bogdanović

"Sport"

Osmina finala Kupa Jugoslavije, drugi meč, Zagreb, Stadion u Maksimiru, 32.000 gledalaca, strelac: Šćepović 31’

Partizan: Omerović, Stanojković, Miodrag Bajović, Spasić, Petrić, Vujačić, Kljajević, Milojević, Šćepović, Đurovski, Bogdanović (Pantić)

"Sport"

Četvrtfinale Kupa Jugoslavije, prvi meč, 29.11.1989, Mostar, Stadion pod Bijelim brijegom, 3.000 gledalaca, strelac: Đurovski 37’, 78’

Partizan: Omerović, Stanojković, Miodrag Bajović, Kolb, Petrić, Vujačić, Milorad Bajević (Pantić), Milojević, Đurđević (Joksimović), Đurovski, Bogdanović

"Sport"

Četvrtfinale Kupa Jugoslavije, drugi meč, 06.12.1989, Beograd, Stadion JNA, 1.000 gledalaca, strelac: Đurovski 60’ (pen.) 

Partizan: Omerović, Stanojković, Miodrag Bajović, Spasić, Petrić (Pantić), Vujačić, Đurđević, Milojević, Šćepović (Joksimović), Đurovski, Bogdanović

"Sport"

 

Polufinale Kupa Jugoslavije, prvi meč, 18.4.1990, Beograd, Stadion Crvene zvezde, 40.000 gledalaca

Partizan: Pandurović, Kljajević, Milanič, Spasić, Petrić, Vujačić (Šćepović), Mijatović (Stevanović), Milojević, Joksimović, Đurovski, Bogdanović

"Sport"

Polufinale Kupa Jugoslavije, drugi meč, 02.5.1990, Beograd, Stadion JNA, 40.000 gledalaca, strelci: Stevanović 32’, Šćepović 41’ 

Partizan: Omerović, Stanojković (Joksimović), Miodrag Bajović, Spasić, Petrić, Vujačić, Mijatović, Milojević, Šćepović, Đorđević, Stevanović

"Sport"

*****

Prvi rival Partizanu (aktuelnom osvajaču Kupa Maršala Tita) u novoj sezoni ovog takmičenja bio je Tim JNA. formiran kako bi prvoligaški igrači na odsluženju vojnog roka imali utakmice „u nogama“ tokom služenja vojske, i kako ne bi sasvim ispali iz forme za tih godinu dana. U ovom meču Tim JNA je bio domaćin, a Partizan je rutinski savladao protivnika sa 5-2. Pomenimo da su za tu „vojnu selekciju“ igrala renomirana prvoligaška imena – Štimac, Šabanadžović, Šalja, V. Gudelj, Babunski, Tuce…

Posle prvenstvene utakmice protiv Dinama i gubitka bodova na penale, naš trener Moca Vukotić je podneo ostavku, ekipu je preuzeo Ivan Golac kao privremeno rešenje, ali je sjajan meč u Glazgovu (i ujedno eliminacija čuvenog Seltika) učinio da Golac i formalno postane prvi trener Partizana. Samo 11 dana posle tog ligaškog meča protiv Zagrepčana, čekao nas je isti rival, u osmini finala nacionalnog kupa.

Na naš rođendan, 4. oktobra 1989, ugostili smo zagrebačke „plave“, a naš Partizan je odigrao još jednu utakmicu za stres. Posle prednosti Dinama na poluvremenu od 1-0, u poslednjih dvadeset minuta ušlo se sa vođstvom gostiju od 2-1. Ali, u poslednjih šest minuta, Milojević postiže dva gola, i donosi Partizanu prednost pred revanš u Maksimiru. Meč je obilovao nervozom koju je prouzrokovao sudija Martun – prvo je u 21. minutu propustio da svira klasičan penal nad Milojevićem, a onda je u finišu priznao gol Milojevića za 3-2, kojem je, budimo pošteni, prethodio faul nad golmanom Dinama Ladićem. Ipak, greške su bile „ravnomerno“ raspoređene na oba tima. Posle pobedonosnog gola Partizana nastaje troominutni cirkus na terenu u kojem igrači Dinama jure sudiju, a sve se okončalo crvenim kartonom za Preljevića.

Goran Bogdanović u napadu na gol Dinama

Revanš  u Zagrebu odigran je tek 22. novembra, a i ta utakmica obilovala je nesportskim dešavanjima –  na terenu, ali i na tribinama, pa je meč i prekidan zbog nesportskog skandiranja domaće publike. Partizan je slavio golom Šćepovića i eliminisao, u tom momentu, vodeću ekipu u domaćem šampionatu! Zabeležimo i sada veoma nervoznu atmosferu na terenu, odgurivanje i koškanje igrača, a zatim i divljački start Lesjaka nad Đurovskim, bez lopte. Ovaj brutalan faul je kažnjen crvenim kartonom za Lesjaka, a isključen je i Šćepović, samo zato jer je odgurnuo Lesjaka posle njegovog grubog starta!

Već za sedam dana, na Dan Republike, čekalo nas je četvrtfinale. Protivnik nam je bio Velež, kojeg smo samo šest meseci ranije savladali u finalu istog takmičenja sa 6-1 i tako osvojili kup posle 32 godine! Mostarci su silno želeli revanš za taj ubedljiv poraz, ali opet je Partizan za njih bio nepremostiva prepreka. „Crno-beli“ su slavili u Mostaru sa 2-1 golovima Đurovskog, a isti igrač je bio strelac i u revanšu u Humskoj ulici (sa penala), u meču koji je završen nerešeno, 1-1. Obe utakmice protiv Mostaraca odigrane su po veoma hladnom vremenu. Čekalo nas je polufinale, i naš „večiti rival“…

Budimir Vujačić, u akciji protiv Veleža u revanšu četvrtfinala

I u polufinalu su se igrale dve utakmice. U prvoj, na komšijskom stadionu, Partizan je odigrao bledo i bio poražen minimalnim rezultatom 0-1. Jedini gol postigao je Pančev, posle nepostojećeg kornera a zatim i diskutabilne (ofsajd) pozicije u kojoj je bio neposredno pre postizanja gola. Ali, naravno, beogradska štampa tome nije pridavala značaj, a da su kojim slučajem oštećeni „crveno-beli“, to bi već odavno ušlo u istorijske čitanke. Simptomatično je da su u nekoliko vezanih derbija, što u prvenstvu, što u kupu (ovaj meč, pa derbi u jesen 1989. i zloglasni Šipka, pa u Humskoj u jesen 1990), sudije morale dobrano da pomognu Zvezdi, iako je, nesumnjivo, u tom momentu , imala najjači tim u zemlji.

Akcija koja prethodi pobedonosnom golu Pančeva, a Pančev je u ofsajdu. Po odbitku lopte od stative on se aktivira i daje gol.

U periodu između dva meča polufinala, došlo je do smene Ivana Golca na klupi Partizana, a njega je zamenio Nenad Bjeković. Revanš na našem stadionu, sa novim trenerom, doneo je pravi uragan sa Partizanove strane. Prvo je Goran Stevanović uzuzetnim volej udarcem doneo prenost Partizanu i poravnao ukupan rezultat, da bi Šćepović u 41. minutu povećao na 2-0. Zvezda je na kolenima, Partizan ima rezultat za finale! Nažalost, u poslednjem minutu poluvremena Prosinečki smanjuje i sa tih 2-1 „crveno-beli“ idu u finale, zbog pravila gola u gostima. Moral naše ekipe je totalno pao, pa do kraja utakmice uspevamo i nemoguće – da izgubimo utakmicu. Tačku na meč stavio je autogolom Predrag Spasić, za rezultat 2-3 i eliminaciju Partizana.

Slađan Šćepović postiže drugi gol za Partizan u revanšu polufinala protiv Crvene zvezde

Imajući u vidu sve turbulencije u klubu, defile tri trenera na klupi, kao i izuzetno jake rivale u ovoj kup-sezoni, Partizan se časno oprostio od ovog takmičenja. Malo je falilo da se ponovi ulazak u finale od prethodne sezone. U finalu, neka i to bude zabeleženo, Crvena zvezda je savladala Hajduk sa 1-0.

Zanimljivo je da na prvom meču protiv Tima JNA Partizan sa klupe predvodio Momčilo Vukotić, u sledećih pet mečeva trener je bio Ivan Golac, dok je takmičenje završio kao trener Nenad Bjeković, predvodeći ekipu u poslednjem meču protiv Crvene zvezde.

 

 

 

One comment
  1. Kele

    Finale Kupa, Zvezda – Hajduk 1-0, poslednja utakmica Piksija u dresu Zvezde. Prvo poluvreme, skoro celo, sever u bojkotu, ne navija, u svađi sa upravom zbog utakmice u prvenstvu. Gaučos iz Skele, sa malom ekipicom bio na istoku do juga, prozivao Torcu, murija ih tera, i oni sve sa bubnjem dolaze na sever, dole do zapada, i pevaju svoj repertoar?!, a sever ćuti, nadrealna scena. Nezamislivo za današnje vreme, jel da? Bio sam svedok svega toga, ne prepričavam tuđe priče. Naravno da je to tako prošlo, u dogovoru sa severom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *