2. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, drugi meč, 24.7.2013, Beograd, Stadion Partizana, 15.472 gledaoca

Partizan: Lukač, Aksentijević, Volkov, S. Marković, Ivanov, Ostojić (Stanković), Luka (Ivković), S. Ilić, M. Šćepović, Jojić, Malbašić (Kojić)

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, prvi meč, 31.7.2013, Razgrad, Ludogorec Arena, 6.000 gledalaca, strelac: S.Marković 49’

Partizan: Lukač, Aksentijević, Gulan, S. Marković, Obradović, Ivanov, Jojić, S. Ilić (Kojić), M. Šćepović, Grbić (Malbašić), Ninković (Đemba-Đemba)

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, drugi meč, 06.8.2013, Beograd, Stadion Partizana, 22.312 gledalaca

Partizan: Lukač (Ž. Živković), Obradović, Gulan, Đemba Đemba, Ostojić, Ivanov, S. Marković, S. Ilić (M. Šćepović), Mitrović, Grbić (Luka), Ninković

Rezultati FK Partizan u kvalifikacijama Lige Evrope 2013/14

Plej-of za Ligu Evrope, prvi meč, 22.8.2013, Beograd, Stadion Partizana, 14.450 gledalaca, strelac: Jojić 70’

Partizan: Stojković, Aksentijević, Obradović, Đemba Đemba (Malbašić), Petrović, Stanković, S. Marković, S. Ilić, Mitrović, Jojić, Grbić (Ninković)

Plej-of za Ligu Evrope, drugi meč, 29.8.2013, Tum, Tun Arena, 8.150 gledalaca

Partizan: Stojković, Aksentijević, Volkov, S. Marković, Obradović, Stanković, S. Ilić (A. Živković), Jojić, Mitrović (Grbić), Malbašić (Brašanac), Ninković

*****

Još jedan start u kvalifikacijama za Ligu šampiona doneo je Partizanu dvomeč protiv malo poznate ekipe Širaka, iz Jermenije. Dalek put, na megdan nepoznatom rivalu, skoro da se pretvorio u rezultatski fijasko. Domaći su poveli početkom drugog poluvremena a obraz Partizana spasio je levi bek Volkov, golom u nadoknadi utakmice. Loša i nepovezana igra i na kraju, jedva izboren remi.

Ako se za prvi meč moglo naći opravdanje u početku sezone, dalekom putu i nepovoljnim vremenskim uslovima u Jermeniji (visoka temperatura), onda za revanš meč, odigran pred našim navijačima i po idealnim vremenskim prilikama, nema olakšavajućih okolnosti. Još jedna smušena i jalova partija „crno-belih“, koji su u finišu utakmice očajnički spasavali svoju mrežu i jedva izbegli eliminaciju. Partizan na osnovu gola u gotima prolazi u narednu rundu, a jedina korist od dvomeča protiv Širaka bila je ta što su u stručnom štabu našeg kluba zapazili napadača Širaka, rodom iz Obale Slonovače – Ismaela Beka Fofanu, te je on ubrzo postao član Partizana.

U trećem kolu kvalifikacija, Partizan se sastao sa bugarskim Ludogorecom. Ekipa iz malog grada na severu Bugarske (Razgrad) je tih godina počela svoj uspon, sastavljena mahom od igrača iz Afrike i Južne Amerike, i na domaćoj sceni bacila u senku do tada neprikosnoveni tandem velikana iz Sofije, CSKA i Levski.

Prva utakmica u Razgradu je obećavala dobar ishod, jer je Partizan poveo golom Saše Markovića. Nažalost, posle kiksa odbrane „crno-belih“, posle samo pet minuta Ludogorec poravnava na 1-1 a do kraja dolazi i do pobede od 2-1. Gol u gostima je ipak bio solidan kapital Partizana za revanš u Humskoj.

Nažalost, ponovila se igra Partizana iz prethodne runde, protiv Širaka. Smušeno, jalovo, bez konkretnog učinka. Nada je tinjala do finiša, a onda je Gulan skrivio penal koji su gosti pretvorili u gol, i Partizan je morao da se zadovolji prelaskom u plej-of za Ligu Evrope…

Po svemu prikazanom u dotadašnja četiri evropska okršaja, Liga Evrope bila je prava mera za Partizan. Švajcarski Tun nije bio ekipa iz vrha evropskog, pa čak ni švajcarskog fudbala. Ipak, Partizan je tek posle mnogo muke slavio u prvoj utakmici u Humskoj ulici, golom Miloša Jojića posle solo-prodora.

Prednost od 1-0 je u revanšu prokockana posle samo četrnaest minuta. Nekoliko grešaka u nizu,  na kraju je Saša Marković kratak u skoku i Tun dolazi do prednosti. Krajem poluvremena sudija nije dosudio očigledan penal za Partizan. Na samom početku drugog poluvremena Tun dolazi do drugog gola, a priliku da utakmicu okrene u Partizanovu korist imao je Malbašić, koji je propustio idealnu priliku za 2-1. Tun kažnjava ovaj promašaj i u 75. minutu postiže treći gol, pa nedostižnih 3-0.

Partizan je neslavno završio ovu evropsku kampanju. Nije uspeo da se domogne grupne faze. Tanak igrački kadar, ulazak u sezonu sa igračima koji su više razmišljali o inostranstvu nego o ekipi, nedefinisan sastav navalnog reda, bezidejna i neefikasna igra u svih šest utakmica, i samo tri postignuta gola na šest mečeva – u proseku, jedan gol na svake dve utakmice.

Pristrasno suđenje na štetu Partizana u Tunu jeste činjenica, ali potenciranje tih okolnosti samo bi gurnulo pod tepih Partizanove slabosti, a one jesu jedini razlog eliminacije iz evropskih takmičenja za sezonu 2013/14.

Fotografije u tekstu: Miroslav Todorović (partizan.rs)