Najnovije
1991-2000ARHIVA SEZONAPrvenstvo

Prvenstvo 1996/97

Foto: partizan.rs

Tabela

 

Trener: Ljubiša Tumbaković

Partizan u prvenstvu 1996/97:

Igor Taševski 31/0, Dragan Ćirić 30/9, Ivica Kralj 30/0, Damir Čakar 29/20, Ivan Tomić 29/10, Dejan Vukićević 29/5, Darko Tešović 29/3, Đorđe Svetličić 27/1, Niša Saveljić 26/7, Viktor Trenevski 26/7, Goran Obradović 25/9, Zoltan Sabo 25/0, Georgi Hristov 24/9, Dražen Bolić 19/4, Dragan Stojisavljević 14/1, Siniša Mulina 12/2, Mladen Krstajić 11/0, Ljubiša Ranković 10/1, Nenad Đukanović 10/0, Predrag Pažin 9/0, Nikola Damjanac 4/0, Dejan Peković 4/0, Bratislav Mijalković 1/0, Saša Ilić (r. 1977.) 1/0.

Rezultati FK Partizan u prvenstvu 1996/97

1. kolo, 11.8.1996, Beograd, Stadion Partizana, 1.000 gledalaca, strelci: Tešović 56', Ivan Tomić 74'

Partizan: Damjanac, Svetličić, Taševski, Mulina (Ivan Tomić), Sabo, Saveljić, Tešović, Đukanović (Bolić), Hristov, Ćirić, Obradović (Čakar)

 

2. kolo, 16.8.1996, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelci: Čakar 11', 51', 75', Obradović 26' 

Partizan: Damjanac, Svetličić (Bolić), Taševski, Mulina (Ivan Tomić), Sabo, Saveljić, Tešović, Đukanović, Obradović (Trenevski), Ćirić, Čakar

3. kolo, 25.8.1996, Novi Sad, Gradski stadion, 10.000 gledalaca, strelac: Hristov 56' 

Partizan: Damjanac, Bolić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Saveljić, Vukićević, Obradović (Mulina), Hristov, Ćirić, Čakar (Svetličić)

4. kolo, 31.8.1996, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci:  Ivan Tomić 15', 90',  Ćirić 17',  Čakar 22', 36',  Bolić 86'  

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Bolić, Vukićević (Mulina), Obradović, Hristov (Đukanović), Ćirić (Trenevski), Čakar

5. kolo, 07.9.1996, Lučani, Gradski stadion, 5.500 gledalaca, strelac: Hristov 63'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Saveljić, Vukićević, Svetličić (Tešović) Hristov, Ćirić, Čakar (Pažin)

 

6. kolo, 14.9.1996, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelci: Ćirić 24', 2:1 Trenevski 75'

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić (D. Peković), Sabo, Saveljić, Tešović (Pažin), Vukićević, Obradović, Ćirić, Čakar (Trenevski)

 

7. kolo, 21.9.1996, Beograd, Stadion Crvene zvezde, 35.000 gledalaca, strelci: Hristov 18', Saveljić 28', Svetličić 42'

Partizan: Kralj, Bolić, Saveljić, Ivan Tomić, Sabo, Taševski, Svetličić (Tešović), Vukićević, Hristov (Obradović), Ćirić, Čakar (Trenevski)

8. kolo, 28.9.1996, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Čakar 49', 57' (pen.), Ivan Tomić 76'

Partizan: Kralj, Svetličić, Đukanović, Ivan Tomić, Mijalković, Bolić, Tešović (Trenevski), Obradović (Mulina), Hristov, Vukićević, Čakar

9. kolo, 12.10.1996, Podgorica, Stadion pod Goricom, 7.000 gledalaca, strelci: Obradović 37', Ćirić 60',  Hristov 64'

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Tešović, Sabo, Saveljić, Vukićević, Obradović, Hristov (Đukanović), Ćirić, Čakar (Mulina)

 

10. kolo, 19.10.1996, Beograd, Stadion Partizana, 4.000 gledalaca

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Tešović, Sabo, Saveljić, Vukićević, Obradović, Hristov, Ćirić (Mulina), Čakar (Trenevski)

11. kolo, 26.10.1996, Čačak, Gradski stadion kraj Morave, 4.000 gledalaca, strelci: Bolić 11', Hristov 20', Obradović 27', Vukićević 40',  55', 74' , Ivan Tomić 49', Ćirić 66', 68' (pen.), Trenevski 76'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić (Ilić), Sabo (Đukanović), Saveljić, Vukićević, Svetličić, Hristov (Trenevski), Ćirić, Obradović

12. kolo, 01.11.1996, Kula, Gradski stadion, 4.000 gledalaca, strelci: Hristov 16', Trenevski 58'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Saveljić, Vukićević, Svetličić, Hristov (Čakar), Ćirić, Trenevski (Tešović)

13. kolo, 16.11.1996, Beograd, Stadion na Banovom brdu, 3.000 gledalaca, strelci: Ivan Tomić 28' ,  Čakar 55', Tešović 89'

Partizan: Kralj, Svetličić (Pažin), Taševski, Ivan Tomić, Bolić, Saveljić, Vukićević, Đukanović, Obradović (D. Peković), Ćirić, Čakar (Tešović)

 

14. kolo, 22.11.1996, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelac: Vukićević 25'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić (Tešović), Sabo, Saveljić, Vukićević, Svetličić (D. Peković), Hristov, Ćirić, Čakar (Trenevski)

15. kolo, 30.11.1996, Bečej, Gradski stadion kraj Tise, 2.000 gledalaca, strelci:  Vukićević 11' (pen.), Obradović 36', Čakar 78'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Pažin, Vukićević, Svetličić (Tešović), Hristov (Čakar), Ćirić, Obradović (Krstajić)

 

 

16. kolo, 06.12.1996, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Tešović 41', Ćirić 67'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić (Pažin), Sabo, Saveljić, Vukićević, Svetličić (Tešović), Hristov, Ćirić, Trenevski (D. Peković)

 

17. kolo, 01.3.1997, Beograd, Stadion na Banjici, 5.000 gledalaca, strelci: Čakar 30', 75', Trenevski  55', Saveljić 69',  Mulina 79'

Partizan: Kralj, Sabo, Taševski, Tešović, Krstajić, Saveljić, Ranković (Mulina), Trenevski (Đukanović), Hristov (Obradović), Ćirić, Čakar

 

18. kolo, 08.3.1997, Beograd, Stadion Partizana, 40.000 gledalaca, strelci: Saveljić 41', Čakar 61', Ivan Tomić 76'

Partizan: Kralj, Svetličić, Saveljić, Ivan Tomić, Sabo, Taševski, Vukićević, Trenevski (Tešović), Hristov (Stojisavljević), Ćirić, Čakar (Ranković)

19. kolo, 14.3.1997, Zrenjanin, Stadion u Karađorđevom parku, 8.000 gledalaca, strelci: Čakar 28', Ivan Tomić 31'

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Bolić, Vukićević, Trenevski (Tešović), Hristov (Obradović), Ćirić, Čakar (Ranković)

 

20. kolo, 22.3.1997, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelac:  Ivan Tomić 50'

Partizan: Kralj, Svetličić, Pažin, Ivan Tomić, Krstajić, Vukićević, Đukanović, Trenevski (Tešović), Hristov (Obradović), Ćirić, Čakar

21. kolo, 26.3.1997, Zemun, Gradski stadion, 7.000 gledalaca, strelci: Obradović 17' ,  Čakar 87' (pen.)

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić, Krstajić, Saveljić, Vukićević, Stojisavljević (Tešović), Obradović (Trenevski), Ćirić, Čakar (Ranković)

 

22. kolo, 05.4.1997, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelci:  Čakar 63' (pen.), 85' (pen.)  Trenevski 70' 

Partizan: Kralj, Svetličić (Pažin), Taševski, Ivan Tomić, Krstajić (Mulina), Saveljić, Ranković (Trenevski), Stojisavljević, Obradović, Ćirić, Čakar

23. kolo, 12.4.1997, Beograd, Stadion Partizana, 1.000 gledalaca, strelci: Saveljić 2', 26', Ćirić 41', Bolić 71'

Partizan: Kralj, Svetličić (Bolić), Taševski, Ivan Tomić, Saveljić, Sabo, Vukićević, Stojisavljević (Tešović), Obradović (Trenevski), Ćirić, Čakar

24. kolo, 16.4.1997, Beograd, Stadion Partizana, 30.000 gledalaca, strelci: Hristov 32', Ćirić 79'

Partizan: Kralj, Bolić, Saveljić, Ivan Tomić, Sabo, Taševski, Vukićević, Stojisavljević (Svetličić), Hristov (Tešović), Ćirić, Čakar (Pažin)

 

 

25. kolo, 19.4.1997, Novi Sad, Gradski stadion, 10.000 gledalaca, strelci: Trenevski 4', Stojisavljević 17'

Partizan: Kralj, Bolić, Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Krstajić, Vukićević, Stojisavljević (Svetličić), Hristov (Obradović), Ćirić, Trenevski (Tešović)

 

26. kolo, 23.4.1997, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Obradović 4', 27', Bolić 32', Čakar 45', 86',  Saveljić 58' 6:0 Ranković 82' 

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić, Bolić (Ranković), Saveljić, Vukićević (Tešović), Stojisavljević, Obradović, Trenevski (Mulina), Čakar

27. kolo, 03.5.1997, Zemun, Gradski stadion, 4.000 gledalaca, strelac:  Trenevski 77'

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Tešović, Sabo, Saveljić (Krstajić), Vukićević, Stojisavljević, Obradović, Ćirić (Trenevski), Čakar (Ranković)

28. kolo, 10.5.1997, Beograd, Stadion Partizana, 1.000 gledalaca, strelci:  Hristov 7', Obradović 56'

Partizan: Kralj, Svetličić (Tešović), Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Saveljić, Vukićević, Stojisavljević (Trenevski), Hristov, Ćirić (Obradović), Čakar

29. kolo, 14.5.1997, Podgorica, Stadion pod Goricom, 8.000 gledalaca. strelac: Čakar 62' (pen.)

Partizan: Kralj, Pažin (Tešović), Taševski, Ivan Tomić, Sabo, Saveljić, Vukićević, Stojisavljević, Hristov (Ranković), Trenevski (Obradović), Čakar

30. kolo, 17.5.1997, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Ivan Tomić 55', Ćirić 64', Hristov 68'

Partizan: Kralj, Sabo (Trenevski), Taševski, Ivan Tomić, Saveljić, Krstajić, Vukićević, Stojisavljević (Tešović), Hristov, Ćirić, Čakar (Ranković)

31. kolo, 24.5.1997, Bečej, Gradski stadion kraj Tise, 3.500 gledalaca, strelci: Saveljić 17', Mulina 75', Obradović 80'

Partizan: Kralj (Damjanac), Saveljić, Taševski, Ivan Tomić, Krstajić, Tešović, Vukićević, Stojisavljević, Hristov (Obradović), Ćirić, Trenevski ( Mulina)

 

 

32. kolo, 28.5.1997, Beograd, Stadion Partizana, 10.000 gledalaca, strelac: Čakar 80' (pen.)

Partizan: Kralj, Sabo, Taševski, Ivan Tomić, Krstajić (Đukanović), Tešović, Vukićević (Obradović), Stojisavljević (Trenevski), Hristov, Ćirić, Čakar

33. kolo, 31.5.1997, Beograd, Stadion Rada na Banjici, 3.000 gledalaca

Partizan: Kralj, Svetličić, Taševski, Ivan Tomić, Saveljić, Krstajić, Tešović (Mulina), Vukićević (Stojisavljević), Trenevski, Ćirić, Čakar (Ranković)

 

Sažetak sezone

Posle nekoliko sezona sa čudnim i egzotičnim sistemom takmičenja, u kojem su najslabije ekipe posle jesenjeg dela šampionata ispadale u Prvu B ligu, a najbolje ekipe iz Prve B lige na proleće igrale u Prvoj A ligi, u sezoni 1996/97 ovo pravilo je ukinuto. Tako je najjača liga imala 12 klubova koji su igrali po trokružnom sistemu, dakle – tri puta svako sa svakim, u 33 kola.

To nije bila jedina novost. Od ove sezone, prestalo se sa obeležavanjem igrača brojevima od 1 do 11 za prvotimce, već je svaki igrač početkom sezone bio licenciran pod svojim brojem na dresu, koji se nije menjao do kraja takmičenja.

Pošto su sankcije bile ukinute, naši klubovi su, a samim tim i Partizan, posle pet sezona izgnanstva iz UEFA takmičenja, zaigrali u Evropi nakon ove sezone u punom formatu – svi oni koji su na terenu u domaćoj ligi izborili plasman. Ne kao sezonu ranije, kada je Partizan na volšeban način izgubio pravo igranja u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

Što se Partizana tiče, pre nego što pređemo na dešavanja na terenu, od ove sezone „crno-beli“ su nastupali u dresovima kompanije „Nike“, a posle punih šest godina, naš tim je zaigrao u rezervnoj, ovog puta bordo-plavoj garnituri, i to na gostovanju u Kupu UEFA u Hercliji, protiv Makabija iz Haife.

Partizan su, pred početak sezone, napustili Zoran Bata Mirković (Atalanta), Zoran Đurić (Turska), Albert Nađ (Betis), Rahim Beširović (Ljeida), kao i epizodisti iz prošle sezone – Đedović (vratio se u kulski Hajduk), Marko Marković i Petković.

U suprotnom smeru, u Humsku ulicu su stigli defanzivac iz Vojvodine, Zoltan Sabo, napadač Goran Obradović iz Šumadije iz Aranđelovca, bek Nenad Đukanović iz Čukaričkog, vezni igrač Siniša Mulina iz Bećeja, a u zimskoj pauzi su stigla još dva proverena navalna igrača, o kojima ćemo detaljnije reći nešto kasnije. Trener je – da li treba naglašavati, i dalje bio Ljubiša Tumbaković.

Iako ćemo o Kupu UEFA i nacionalnom kupu pisati u posebnim postovima, na početku se moramo osvrnuti i na ta dva takmičenja, jer su prilično odredili Partizanovu sezonu u daljem toku. Pre nego što će startovati u domaćem prvenstvu, „crno-beli“ su u preliminarnoj fazi kvalifikacija za Kup UEFA savladali u dva meča Makabi iz Haife sa 1-0 u gostima i 3-1 u Beogradu, a onda su počeli i takmičenje u Kupu Jugoslavije, i na opšte iznenađenje završili ga istog dana! BSK iz Batajnice, trećeligaš, pobedio je Partizan sa 2-1 i naneo mu jedan od najšokantnijih, pa i najsramnijih poraza u istoriji ovog takmičenja! To je ostavilo traga na ekipu, pa je i prvi meč sledeće faze kvalifikacija za Kup UEFA, protiv rumunskog Nacionala, završen sa mršavih 0-0 u Humskoj.

Najzad je usledio i start u prvenstvu. Dve rutinske pobede, protiv   kulskog Hajduka i Čukaričkog, obe ostvarene na našem terenu, malo su vratile raspoloženje u naš tabor, ali onda se desila još jedna crna epizoda. Rumunski Nacional je u revanšu slavio sa 1-0  i „crno-beli“ su se oprostili od evropske jeseni…Ako se iz takvog starta sezone može izvući bilo šta pozitivno, onda je to činjenica da je ekipa mogla sve snage da usmeri na prvenstvene okršaje.

Đorđe Sverličić na utakmici protiv Rada, foto: partizan.rs

Remi u Novom Sadu protiv Vojvodine, bio je još jedan zastoj „parnog valjka“ pred pobedonosnu seriju koja će nastupiti. U sledećih šest mečeva usledilo je šest pobeda, a najznačajnija je bila ona protiv Crvene zvezde od 3-1 na njenom terenu. Dugih osamnaest sezona, od jeseni 1977. do jeseni 1995, Partizan je čekao na prvenstvenu pobedu na terenu najvećeg rivala i do nje nije dolazio usled mnogih faktora. Nekada je bio daleko slabiji takmac i zasluženo gubio, nekada nije imao sreće da do kraja sačuva prednost, nekad je brutalnim sudijskim krađama bio onemogućen…a onda je, od jeseni 1995. do jeseni 1996. ostvario tri uzastopne pobede! Trijumf od 3-1 ostvaren je još u prvih 45 minuta, golovima Hristova, Saveljića i Svetličića, a meč je igran po jakoj kiši.

Igrači Partizana slave gol Svetličića u jesenjem derbiju protiv Crvene zvezde (3-1 za Partizan). Foto: partizan.rs

Dva remija na domaćem terenu do kraja jeseni (Zemun i Vojvodina) i pet pobeda, doneli su Partizanu prvo mesto na kraju jeseni, sa 42 boda, a naš klub nije doživeo poraz u prvom delu takmičenja. Izdvajamo pobedu u Čačku nad domaćim Borcem, ostvarenu 26.10.1996. i to po dva osnova. Partizan je tog dana slavio rezultatom 10-0, što je rekordna pobeda našeg kluba u svim prvenstvima od 1946/47 do danas, a tog dana je, sa brojem 1 na dresu, debitovao za Partizan Saša Ilić. Niko tog dana nije ni mogao pretpostaviti da se rađa karijera igrača koji će u naredne 22 godine (prevashodno baš sa brojem 22 na dresu!)  potući sve rekorde i postati čovek sa najviše nastupa i golova u crno-belom dresu!

U zimskom prelaznom roku Partizan su pojačali krilni napadači, Ljubiša Ranković iz Rada i Dragan Stojisavljević iz kulskog Hajduka. Bratislav Mijalković je, posle samo jednog odigranog  meča za Partizan u jesen 1996/97 potpisao za Peruđu, a klub su napustili i Stanko Svitlica (Čukarički), Milan Jović (povratak u Valjevo) i Dejan Peković (Standard iz Liježa).

Prvi deo zimskih priprema je sproveden na egzotičnim odredištima. Partizan je igrao protiv reprezentacije SAD u San Dijegu, kao i protiv mlade selekcije iste države, pa onda protiv meksičkog kluba Čivas Gvadalahara. Na kraju su odigrane i tri utakmice na Tahitiju, protiv lokalnih ekipa. Nakon drugog dela priprema u Lepenskom viru, mogao je da krene prolećni deo sezone…

A već na startu ubedljiva pobeda nad Radom na Banjici od 5-0 a zatim i utakmica koja će odrediti dalji tok borbe za titulu prvaka. Partizan je 8. marta 1997. dočekao Crvenu zvezdu u Humskoj ulici. Prvo poluvreme nije svojim većim delom naslućivalo krajnji rezultat. Budimo iskreni, Crvena zvezda je bila bolja, stvarala prilike, ali na našem golu je briljirao Ivica Kralj, koji je nedugo potom došao i do dresa reprezentacije.  Krajem poluvremena, Saveljić šalje silovit udarac ka golu komšija, golman Milojević nespretno reaguje i lopta završava u mreži, za prednost Partizana! U drugom delu dominacija Partizana, koji posle dve sjajne „kontre“ golovima Čakara i Ivana Tomića dolazi do ubedljivih 3-0, za prednost od četiri boda na tabeli i suverenu prvu poziciju! Taj trijumf u „večitom derbiju“ bio je samo deo niza od deset uzastopnih pobeda, među koje se udenula još jedna pobeda nad Zvezdom od 2-1, 16. aprila. Komšije su imale zamerke na ovu pobedu Partizana jer su oba gola pala posle kontroverznih akcija – prvo je Hristov pogodio mrežu nakon, na brzinu izvedenog, slobodnog udarca, a Ćirić je overio pobedu posle solo-prodora i nehotičnog igranja rukom. Sve to ne kvari sliku da je Partizan dominirao na ovoj utakmici, a kada bismo brojali sve greške na štetu Partizana u dotadašnjim derbijima protiv Crvene zvezde, trebalo bi nam prilično i vremena i tekstova…

Prvenstvo je, praktično, bilo rešeno i pre ove utakmice jer je Partizan u ovaj meč ušao sa +7 u odnosu na „crveno-bele“. Tri puta je Partizan u ovom prvenstvu savladao Crvenu zvezdu, pa samo zlonamerni mogu da pronađu mrlju u ovom pobedonosnom putu ka naslovu šampiona. Inače, poslednjih desetak minuta utakmice obeležila je mećava, sasvim neuobičajena za polovinu aprila!

Nadmoćniji i od četvorice – Dragan Ćirić u aprilskom derbiju protiv Crvene zvezde (2-1 za Partizan). Foto: partizan.rs

Do kraja šampionata, Partizan je dva puta remizirao (Zemun i Čukarički), a na samom kraju, protiv Rada na Banjici, doživeo i jedini poraz, pa je tako na ubedljiv način došao do 15. titule državnog prvaka.

Najviše utakmica su odigrali Taševski (31),  Ćirić i Kralj (po 30). Damir Čakar je postigao 20 golova i bio najbolji strelac naše ekipe, Ivan Tomić  je dao 10, a Hristov i Ćirić po 9 golova.

Društvo najboljih napustili su Bečej i čačanski Borac, Budućnost je u baražu zadržala status pobedom nad Loznicom, nastup u Kupu pobednika kupova ostvarila je Crvena zvezda, a za Kup UEFA se kvalifikovala Vojvodina.

A naš Partizan je, posle punih četrnaest godina, dobio priliku da se nadmeće u najjačem takmičenju, Ligi šampiona, nekadašnjem Kupu evropskih šampiona. Iako je posle devete titule državnog prvaka (1982/83) naš klub još pet puta bio šampion svoje države, Partizan je tih pet puta bio lišen nastupa u najelitnijem evropskom takmičenju! Dva puta, posle osvojenih titula u šampionatima 1985/86 i 1986/87, „crno-beli“ su bili sprečeni samovoljom i nepravdom čelnika FSJ („slučaj Šajber“), naredna dva puta (titule iz 1992/93 i 1993/94) sprečile su nas sankcije UN prema Jugoslaviji, a peti put (titula iz 1995/96) nedovoljan koeficijent, nastao upravo zbog nametnute zabrane igranja u UEFA takmičenjima u tih pet godina.

Kako se završio taj  dugo čekani evropski pohod, bolje da smo ostali kući i ovog puta, ali o tome više u narednim nedeljama…

Svi golovi Partizana u prvenstvu 1996/97:

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *