Najnovije
1991-2000ARHIVA SEZONAEvropa (UEFA)

LŠ / Kup UEFA 1999/00

Foto: partizan.rs

Trener: Miodrag Ješić 

Partizan u kvalifikacijama za Ligu šampiona 1999/00:

Mateja Kežman 6/6, Saša Ilić 6/3, Vladimir Ivić 6/3, Milorad Peković 6/2, Đorđe Tomić 6/1, Vuk Rašović 6/0, Aleksandar Stanojević 6/0, Igor Duljaj 6/0, Goran Trobok 6/0, Mladen Krstajić 5/2, Ivica Iliev 5/0, Nikola Damjanac 4/0, Nenad Mišković 3/0, Radiša Ilić 2/0, Milan Stojanoski 2/0, Branko Savić 2/0, Aleksandar Vuković 2/0, Marjan Gerasimovski 2/0, Zoltan Sabo 1/0, Goran Obradović 1/0.

Partizan u Kupu UEFA 1999/00: 

Đorđe Tomić 2/1, Nikola Damjanac 2/0, Aleksandar Stanojević 2/0, Branko Savić 2/0, Goran Trobok 2/0, Vladimir Ivić 2/0, Marjan Gerasimovski 2/0, Nenad Stojaković 2/0, Milorad Peković 2/0, Vuk Rašović 1/0, Mladen Krstajić 1/0, Saša Ilić 1/0, Ivica Iliev 1/0, Mateja Kežman 1/0, Zoltan Sabo 1/0, Igor Duljaj 1/0, Dragan Stojisavljević 1/0, Goran Obradović 1/0, Srđan Baljak 1/0.

Rezultati FK Partizan u kvalifikacijama Lige šampiona 1999/00

1. kolo kvalifikacija Lige šampiona, prva utakmica, 14.7.1999,Beograd, Stadion Partizana, 10.000 gledalaca, strelci: S. Ilić 12', Peković 25', 71',  Ivić 36', 75`,  Kežman 57' 

Partizan: R. Ilić, Rašović, Stojanoski, Stanojević (Duljaj), Krstajić (Mišković), Trobok, S. Ilić, Ivić (Iliev), Đ. Tomić, Peković, Kežman

1. kolo kvalifikacija Lige šampiona, druga utakmica, 21.7.1999, Talin, Stadion Kardiorg, 2.000 gledalaca, strelci: Kežman 10', 70`, S. Ilić 20',  Đ. Tomić 83'

Partizan: R. Ilić, Rašović, Stojanoski (Savić), Stanojević, Duljaj, Trobok, S.Ilić, Ivić (Mišković), Đ. Tomić, Peković, Kežman (Obradović)

"Glas javnosti"   

 

2. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, prva utakmica, 28.7.1999, Beograd, Stadion Partizana, 25.000 gledalaca, strelci:  S. Ilić 10', Krstajić 22', 86'

Partizan: Damjanac, Rašović, Stanojević, Krstajić (Mišković), Duljaj, Trobok, S.Ilić, Ivić (Iliev), Đ. Tomić, Peković (Vuković), Kežman

"Glas javnosti"

2. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, druga utakmica, 04.8.1999, Rijeka, Stadion Kantrida, 12.000 gledalaca, strelci: Kežman 7', 82`,  Ivić 19' 

Partizan: Damjanac, Rašović, Stanojević, Krstajić, Peković (Iliev) Duljaj (Savić), Trobok, S. Ilić, Ivić, Đ. Tomić, Kežman (Vuković)

"Glas javnosti"

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, prva utakmica, 11.8.1999, Moskva, Stadion Lužnjiki, 40.000 gledalaca

Partizan: Damjanac, Rašović, Stanojević (Sabo), Krstajić, Duljaj, Trobok (Gerasimovski), Ivić (Iliev), S.  Ilić, Đ. Tomić, Peković, Kežman

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, druga utakmica, 25.8.1999, Beograd, Stadion Partizana, 25.000 gledalaca, strelac: Kežman 72'

Partizan: Damjanac, Rašović, Stanojević, Krstajić, Duljaj, Trobok, S.Ilić, Ivić (Gerasimovski), Đ. Tomić, Peković (Iliev), Kežman

"Glas javnosti"

 

Rezultati FK Partizan u Kupu UEFA 1999/00

1. kolo Kupa UEFA, prva utakmica, 14.9.1999, Herenven, Stadion Abe Lenstra, 4.950 gledalaca, strelac: Đ. Tomić 21`

  • usled odluke UEFA, svi jugoslovenski timovi su kao "domaćini" igrali van svoje zemlje.

Partizan: Damjanac, Rašović, Savić, Stanojević, Krstajić, Trobok, S. Ilić (Gerasimovski), Ivić (Stojaković), Đorđe Tomić, Iliev (Peković), Kežman

"Glas javnosti"

1. kolo Kupa UEFA, druga utakmica, 30.9.1999, Lids, Stadion Eland Roud (Elland Road), 39.806 gledalaca

Partizan: Damjanac, Stanojević, Savić, Sabo, Gerasimovski, Trobok (Duljaj), Stojisavljević, Ivić (Stojaković), Đ. Tomić, Peković, Obradović (Baljak)

"Borba"

 

*****

Tokom takmičenja u Evropi u sezoni 1999/00, Partizan je odigrao osam utakmica, nastupajući u dva takmičenja i igrajući u jednom meču kao „domaćin“ van Beograda i svoje zemlje. Idemo redom…

Šampionska titula u prethodnoj sezoni donela je „crno-belima“ učešće u kvalifikacijama za Ligu šampiona. U prvom kolu Partizan se susreo sa nejakom Florom iz Talina, a već tada se znalo da će rival pobedniku iz ovog susreta biti Rijeka, dobro znana ekipa iz bivše države. Niko od navijača Partizana nije ni sumnjao u prolaz našeg tima protiv estonskog šampiona, pa je još tokom prve utakmice protiv Flore, na južnoj tribini bio istaknut transparent „Rijeku vam nećemo oprostiti“. Bila je to jasna aluzija na katastrofalan poraz od Kroacije, dve godine ranije, a time je na leđa našeg mladog ali poletnog tima, predvođenog trenerom Ješićem, stavljen dodatni teret.

Dvomeč protiv Flore je bio rutinski. U Beogradu, posle popodnevne oluje, stekli su se uslovi da meč počne u normalnim vremenskim prilikama, a Partizan je na terenu oduvao Floru sa 6-0. Igrali su „crno-beli“ jednostavno, napadački i efikasno, pa je put u Talin bio samo turističke prirode. Ali, i tamo se posao odradio na nivou, u revanšu je bilo 4-1 za Partizan.

Prvi meč protiv Rijeke igran je  u Humskoj 28. jula, a oko 25.000 gledalaca došlo je da vidi prvi susret dva stara rivala posle osam godina. Kao i dve godine ranije protiv Kroacije, i nad ovim susretom je visio teret ratnih zbivanja i narušenih odnosa Srba i Hrvata, koliko god da su se igrači i funkcioneri oba tima trudili da taj momenat ignorišu…ipak, osim tradicionalno uvredljivih skandiranja, obe utakmice protekle su bez nekih krupnih incidenata.

Vratimo se na beogradski meč. Partizan je dominirao u prvom poluvremenu i golovima Saše Ilića i Krstajića poveo sa 2-0. Kada se očekivalo da se nastavi istim tempom u nastavku, Rijeka se povratila iz mrtvih i uspela da smanji na 1-2. Naši „crno-beli“ kao da su bili neki drugi tim u odnosu na prvo poluvreme, i tek je kasni gol Krstajića posle kornera razvedrio razočaranu publiku. Ipak, 3-1 je bio značajan kapital pred put na legendarnu Kantridu.

A na Kantridi, rapsodija „crno-belih“, ili preciznije, „bordo-plavih“, jer je Partizan nastupio u Rijeci u rezervnoj varijanti opreme. Sa dva rana gola (Kežman, Ivić) domaći su nokautirani. Uzalud zapaljiva atmosfera i nada domaćih  u čudo, Partizan je održao čas fudbala. U finišu Kežman postiže još jedan gol i sa ubedljivih 3-0 (i ukupnih 6-1) Partizan je pregazio Rijeku kao plitak potok.

Sledeća prepreka, u 3. kolu, bila je znatno ozbiljnija. Koliko god se činilo da moskovski Spartak nije atraktivno ime, poznato je da nam timovi sa tog podneblja nikada nisu odgovarali. Osim toga, pošto se tada ruski šampionat odvijao po sistemu proleće – jesen, u skladu sa kalendarskom godinom, Spartak je u momentu susreta sa Partizanom bio u naponu forme. To je i demonstrirao, na žalost. Tvrda prva utakmica u Moskvi, ali posle greške Damjanca Moskovljani dolaze do prednosti a u finišu je uvećavaju na 2-0. Revanš u Beogradu bio je još jedna demonstracija sile od strane gostiju. Sve što je Partizan uspeo, bio je počasni gol preko Kežmana. Na kraju, 1-3, i sa ukupnih 1-5, Partizan je morao u prvo kolo Kupa UEFA. Bio je to prvi put da Partizan igra po novom sistemu evropskih takmičenja, u kojima se, posle eliminacije iz kvalifikacija, neka ekipa prebacivala u utešno takmičenje (tada Kup UEFA).

Žreb nije opet bio blagonaklon. Partizan je morao da odmeri snage sa Lids Junajtedom, koji je u to vreme bio u vrhu engleskog fudbala. Nažalost, osim izuzetno jake ekipe Lidsa, koju su pored ostalih, sačinjavali Radebe, Kjuel, Vudgejt, Bojer, Smit, Hakerbi, Bati…Partizan je morao da „igra“ i protiv čelnika engleskog kluba, britanske Vlade i foruma UEFA. Naime, zbog situacije na Kosovu i Metohiji (?!) UEFA je preporučila, a zatim i naredila, da svi jugoslovenski klubovi igraju kao domaćini van svoje zemlje, povinujući se tako vladama zapadnih zemalja. Uzalud su bili argumenti da su samo koju nedelju ranije ovde gostovali i igrali bez ikakvih problema moskovski Spartak, Rijeka i Flora – zakon sile je pobedio. Ali, kao da ni to nije bilo dovoljno čelnicima Lidsa, pa su izdejstvovali da Partizan kao domaćin igra u Holandiji, konkretno – Herenvenu! Grčka i Rusija kao potencijalne destnacije Partizanovog „domaćinstva“ nisu im odgovarale! A Holandija im je bila, tako reći, korak ispred „dvorišta“, kao gostovanje u Sautemptonu.

„Glas javnosti“

Sve u svemu, veoma nečasno ponašanje engleskog kluba. A u Herenvenu, uprkso ranoj prednosti Partizana, golom Tomića, Lids ubrzo dolazi do izjednačenja a zatim upravo Đorđe Tomić propušta priliku da sa penala donese novu prednost Partizanu. U nastavku, dve katastrofalne greške golmana Damjanca, kojem prvo Radebe daje gol iz sedećeg položaja, a zatim i Li Bojer kroz ruke. Bilo je jasno da je ovih 3-1 nedostižna prednost.

Revanš u Lidsu protekao je rutinski po domaće. Partizan se dobro držao ali je poklekao u prvoj polovini drugog poluvremena, kada je Daren Hakerbi postigao jedini gol na utakmici. Ovaj meč bio je dobra prilika da i mladići poput Stojakovića i Baljka osete draž evropskih mečeva.

Od euforije do razočarenja, tako bi se mogao opisati evropski put Partizana u sezoni 1999/00. Fenomenalne i napadačke partije protiv Flore i Rijeke, bolno prizemljenje protiv moskovskog Spartaka i onda prebacivanje u Kup UEFA i eliminacija od Lidsa. Ipak, ni danas, niko od navijača Partizana ne smatra dvomeč protiv Lids Junajteda kao ravnopravno odmeravanje snaga. Ako ništa drugo, ova sezona nam je donela dvomeč i uspeh protiv Rijeke za večno istorijsko sećanje.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *