Najnovije
1961-1970ARHIVA SEZONABlog

Prvenstvo 1963/64

Partizan pred prijateljski meč protiv Štutgarta: Lj. Mihajlović, Vukelić,, Šoškić, Jusufi, Z. Čebinac, Sombolac. Dole su Kovačević, Bečejac, Galić, Vislavski i D. Jovanović.

 

Tabela

  • Iako je zauzeo poslednje mesto na tabeli, Vardar je naknadno, administrativnom odlukom, zadržan u Prvoj ligi zbog katastrofalnog zemljotresa u Skoplju u leto 1963.

Treneri: Aleksandar Atanacković, Marko Valok (jesen 1963/64), Florijan Matekalo (proleće 1963/64)

Partizan u prvenstvu 1963/64: 

Zvezdan Čebinac 26/2, Lazar Radović 21/3, Milutin Šoškić 21/0, Ljubomir Mihajlović 21/0, Vladimir Kovačević 20/16,  Milan Galić 20/4, Jovan Miladinović 19/0, Joakim Vislavski 18/4, Dragoslav Jovanović 16/0, Velimir Sombolac 16/0, Radoslav Bečejac 14/2, Velibor Bora Milutinović 13/1,  Josip Pirmajer 12/2, Milan Damjanović 12/0, Mustafa Hasanagić 9/0, Milan Vukelić 8/0, Mane Bajić 8/0, Fahrudin Jusufi 6/0, Jovan Ćurčić 5/0, Dragomir  Slišković 5/0, Branislav Mihajlović 3/0, Milorad Milutinović 2/0, Aleksandar Jončić 2/0, Anton Rudinski 1/0, Zenun Brovina 1/0, Dimitrije Davidović 1/0, Miodrag B. Petrović 1/0.

Rezultati FK Partizan u prvenstvu 1963/64

1.kolo, 18.8.1963, Mostar, Gradski stadion,  8.000 gledalaca, strelci: Kovačević 23` (pen), Zvezdan Čebinac 61`

Partizan: Šoškić, Jusufi, Hasanagić, Vukelić, Miladinović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Velibor Milutinović, Galić, Kovačević, Vislavski

2. kolo, 21.8.1963, Beograd, Stadion JNA, 20.000 gledalaca, strelci: Kovačević 7`, Galić 60` 

Partizan: Šoškić, Jusufi, Hasanagić, Vukelić, Miladinović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac (Rudinski), Velibor Milutinović, Galić, Kovačević, Vislavski

3. kolo, 01.9.1963, Zagreb, Stadion u Maksimiru, 55.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Jusufi, Hasanagić, Vukelić, Ljubomir Mihajlović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Bečejac, Galić, Vislavski 

4. kolo, 08.9.1963, Rijeka, Stadion na Kantridi, 12.000 gledalaca, strelci: Bečejac 47`, Kovačević 64` , 74` i 77`

Partizan: Šoškić, Jusufi, Vukelić, Milorad Milutinović, Ljubomir Mihajlović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Bečejac, Galić, Vislavski 

5. kolo, 22.9.1963, Beograd, Stadion JNA, 30.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Jusufi, Sombolac, Vukelić, Ljubomir Mihajlović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac (Velibor Milutinović), Kovačević, Galić, Bečejac, Vislavski 

6. kolo, 29.9.1963, Novi Sad, Stadion Vojvodine, 20.000 gledalaca, strelci: Kovačević 19`, 44`, Bečejac 77`

Partizan: Šoškić, Jusufi, Sombolac,L. Radović,  Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Velibor Milutinović, Galić, Bečejac

 

7. kolo, 13.10.1963, Beograd, Stadion JNA, 20.000 gledalaca, strelac: Galić 14` 

Partizan: Šoškić, Hasanagić, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Vukelić, Velibor Milutinović, Galić, Bečejac (Branislav Mihajlović)

8. kolo, 20.10.1963, Split, Igralište Hajduka, 20.000 gledalaca

Partizan: Ćurčić, Ljubomir Mihajlović, Sombolac, L. Radović,  D. Jovanović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Vukelić, Kovačević, Velibor Milutinović, Bečejac (Bajić)

 

9. kolo, 10.11.1963, Beograd, Stadion JNA, 10.000 gledalaca, strelci: Kovačević 20`, 27`, 59` (pen), 77`, Vislavski 40`, 61`, L. Radović 48` 

Partizan: Ćurčić, Ljubomir Mihajlović, Sombolac, L. Radović,  D. Jovanović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Vukelić (Brovina), Velibor Milutinović, Kovačević, Vislavski

10. kolo, 17.11.1963, Beograd, Stadion Crvene zvezde, 74.000 gledalaca

Partizan: Ćurčić, Ljubomir Mihajlović, Sombolac, L. Radović,  D. Jovanović, Miladinović, Zvezdan Čebinac (Bečejac),  Kovačević, Velibor Milutinović, Galić, Vislavski

 

 

11. kolo, 24.11.1963, Beograd, Stadion JNA, 45.000 gledalaca, strelci: Zvezdan Čebinac 28`, Kovačević 73` (pen), Velibor Milutinović 78` 

Partizan: Ćurčić, Hasanagić, Jončić, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Bajić, Bečejac, Velibor Milutinović, Kovačević, Z. Čebinac

12. kolo, 01.12.1963, Novi Sad, Stadion Vojvodine, 10.000 gledalaca, strelac: L. Radović 25` 

Partizan: Ćurčić, Jončić, Hasanagić,  L. Radović, Ljubomir Mihajlović, D. Jovanović, Vislavski, Galić, Bečejac, Kovačević, Z. Čebinac

13. kolo, 08.12.1963, Beograd, Stadion JNA, 6.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Hasanagić, Ljubomir Mihajlović, L. Radović, D. Jovanović, Milorad Milutinović, Vislavski, Bečejac, Kovačević, Galić, Z. Čebinac

14. kolo, 01.3.1964, Beograd, Stadion JNA, 8.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Ljubomir Mihajlović, Sombolac, L. Radović, D. Jovanović, Miladinović, Zvezdan Čebinac (Velibor Milutinović), Bečejac, Pirmajer, Galić, Vislavski

15. kolo, 08.3.1964, Skoplje, Gradski stadion, 23.000 gledalaca, strelac: Pirmajer 64` 

Partizan: Šoškić, Ljubomir Mihajlović, Sombolac, L. Radović, Miladinović, Damjanović, Bajić (Bečejac), Velibor Milutinović, Pirmajer, Galić, Zvezdan Čebinac 

16. kolo, 15.3.1964, Beograd, Stadion JNA, 20.000 gledalaca, strelac: Pirmajer 71` 

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Velibor Milutinović, Galić, Pirmajer, Bečejac (Bajić)

17. kolo, 22.3.1964, Beograd, Stadion JNA, 10.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Bajić, Slišković (Velibor Milutinović), Pirmajer, Galić, Zvezdan Čebinac

18. kolo, 29.3.1964, Beograd, Omladinski stadion, 15.000 gledalaca, strelac: Vislavski 18` 

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Zvezdan Čebinac, Vislavski, Pirmajer, Galić, Bajić

19. kolo, 04.4.1964, Beograd, Stadion Partizana, 15.000 gledalaca, strelci: Galić 41`, Kovačević 78`, Vislavski 86`

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović (D. Jovanović), Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Galić, Vislavski

20. kolo, 12.4.1964, Sarajevo, Stadion Grbavica, 20.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Galić, Vislavski (Slišković)

21. kolo, 19.4.1964, Beograd, Stadion JNA, 25.000 gledalaca, strelci: L. Radović 13`, Kovačević 46`, Galić 56`

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović,  Miladinović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Galić, Vislavski

22. kolo, 26.4.1964, Zagreb, Stadion NK Zagreb, 8.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović,  Miladinović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Galić, Vislavski

23. kolo, 03.5.1964, Beograd, Stadion JNA, 50.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Damjanović, Sombolac, L. Radović,  Miladinović, D. Jovanović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Galić, Vislavski

24. kolo, 31.5.1964, Niš, Stadion na Čairu, 12.000 gledalaca, strelac: Kovačević 47`

Partizan: Šoškić, Damjanović, Slišković, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Davidović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Pirmajer, Bečejac (Miodrag B. Petrović), Bajić

25. kolo, 06.6.1964, Beograd, Stadion JNA, 6.000 gledalaca, strelac: Kovačević 64`

Partizan: Šoškić, Damjanović, Slišković, L. Radović, Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Bajić (Hasanagić), Vislavski, Branislav Mihajlović, Kovačević, Zvezdan Čebinac

 

26. kolo, 14.6.1964, Sarajevo, Stadion Koševo, 10.000 gledalaca

Partizan: Šoškić, Damjanović, Slišković, L. Radović,  Ljubomir Mihajlović, Miladinović, Zvezdan Čebinac (Pirmajer), Vislavski, Hasanagić, Kovačević, Branislav Mihajlović

Sažetak sezone

Posle tri uzastopne titule prvaka, što nikome do tada nije uspelo, Partizan je početkom šezdesetih postao najveće ime jugoslovenskog fudbala.  Svakako da je namera bila da se zvanje najboljeg u državi odbrani, ali mnoge okolnosti nisu išle na ruku „crno-belima“. Trenera Bobeka na klupi je zamenio njegov saigrač iz prve generacije Partizana, Aleksandar Atanacković. Ekipa je bila oslabljena senzacionalnim prelaskom Velibora Vasovića u Crvenu zvezdu, a posle samo šest utakmica u prvenstvu, ekipu je morao da napusti i Jusufi, koji je otišao na odsluženje vojnog roka. Kad se tome doda i slabija forma Galića, koji je na 20 utakmica u prvenstvu postigao samo 4 gola, nije čudo što je Partizan ovu sezonu završio tek na petom mestu. „Crno-bele“ su pojačali  vezni igrač Radoslav Bečejac  iz zrenjaninskog Proletera  i krilo Josip Pirmajer, iz Novog Sada. Na nekoliko utakmica je, umesto Milutina Šoškića (nastupao za Tim sveta!), branio golman Jovan Ćurčić, a debitovali su, osim Pirmajera i Bečejca, i Dimitrije Davidović i Zenun Brovina.  Istovremeno, u odnosu na prethodnu, u ovoj sezoni za Partizan nisu nastupali Ivan Rajić, Vladimir Petrović i Ilija Mitić. Za Antona Rudinskog, Milorada Milutinovića i Aleksandra Jončića ova sezona je bila „labudova pesma“  i oproštaj od Partizana, te su njih trojica imali tek simboličan broj nastupa.

Došlo je i do turbulencija i promena u stručnom štabu tokom zimske pauze. Još u jesen, Atanackovića je na nekoliko utakmica na klupi menjao Marko Valok, da bi početkom prolećnog dela trenersku poziciju preuzeo Florijan Matekalo, a stručni štab je ojačan dolaskom novog tehničkog rukovodioca, Huga Ruševljanina, alfe i omege prvoligaša Novog Sada. Inače, ligu je i dalje sačinjavalo 14 klubova, a umesto Slobode i Budučnosti, koji su ispali na kraju 1962/63, igrali su novi prvoligaši, zagrebačka Trešnjevka i skopski Vardar.

Sve ove promene su se odrazile na igre Partizana. Pre svega, već pomenutim hendikepom – odsustvom Vasovića i Jusufija, žestoko je okrnjena osovina ekipe iz prethodnih sezona. Za utehu, pristigla pojačanja, Pirmajer i Bečejac, pokazali su se kao zalog za budućnost. Lošem plasmanu kumovao je očajan bilans na domaćem terenu. Naime, Partizan je u Humskoj ulici na 13 utakmica upisao samo 5 pobeda, uz po 4 remija i poraza! Ceo plen sa našeg stadiona su odneli Rijeka, OFK Beograd, Zvezda i Željezničar!

Čak pet puta Partizan je igrao 0-0, a na ukupno jedanaest utakmica nije postigao gol!

Detalj sa utakmice Partizan – Hajduk 3-0. Foto – partizan.rs

Iako je sa rezultatske strane ova sezona prošla bez trofeja, sa skromnim petim mestom u domaćem prvenstvu, katastrofalnom eliminacijom iz Kupa Jugoslavije i pristojnim evropskim izdanjem, korist od nje je bila u tome što je poslužila kao dodatni filter pred naredne, najveće uspehe kluba u istorji. Partizan je te 1963/64 „dobio“ Pirmajera i Bečejca kao snage za buduće vreme, a da situacija bude paradoksalna, potrudio se i Velibor Vasović. Tek što je u leto 1963. Pristupio Crvenoj zvezdi, već krajem jeseni je izrazio želju da se vrati u Partizan, pa je prolećni deo sezone 1963/64 kontroverzni Vaske, kao igrač Zvezde, trenirao s Partizanom! „Partizanove bebe“ su opet bile na okupu…

Najbolji strelac Partizana u ovom šampionatu bio je Vladica Kovačević sa 16 golova, titulu prvaka osvojila je Crvena zvezda, a ligu su trebalo da napuste Novi Sad i Vardar. Ipak, iako je zauzeo poslednje mesto na tabeli, Vardar je naknadno, administrativnom odlukom, zadržan u Prvoj ligi zbog katastrofalnog zemljotresa u Skoplju u leto 1963.

Partizan je u ovoj sezoni prosečno gledalo 22.615 gledalaca a bilo je nekoliko neshvatljivih i nelogičnih poseta. Protiv Crvene zvezde, Dinama i Hajduka očekivano je u Humskoj bilo najviše publike ali iz neobjašnjivih razloga susret između Partizana i niškog Radničkog, u novembru 1963 sedam dana nakon poraza u derbiju, posmatralo je neverovatnih 50 hiljada navijača. Samo dve nedelje kasnije, naredni protivnik Sarajevo privukao je u Humsku tek 6.000 gledalaca.

Neverovatna poseta i skoro pun stadion na meču Partizan – Radnički (Niš) 3-0

Ovu sezonu su obeležile i turneje po inostranstvu. Početkom avgusta Partizan je igrao 1-1 u Štutgartu, a posle samo dve utakmice na startu šampionata Jugoslavije za sezonu 1963/64, Partizan je otputovao u Kazablanku, na prestižni turnir Kup Mohameda V. Pobeda protiv Veleža od 2-1 i remi protiv Vardara od 2-2, bile su uvod u putovanje u Maroko. Tamo su „crno-bele“ čekali aktuelni francuski šampion Monako, finalista Kupa Španije Saragosa, i FAR, vojni marokanski klub, osnovan samo pet godina ranije. Da su organizatori želeli da ovaj turnir bude organizovan na maksimalnom nivou, govori i činjenica da su i sudije bile iz Evrope: Artur Holand, Englez, koji je samo nekoliko meseci ranije sudio finale Kupa šampiona između Milana i Benfike, i Italijan Kampaneli.

Partizan i Monako su nastupili u drugom polufinalu kako bi rešili ko će sutradan izaći na megdan Špancima u finalu. Rezultat je posle produžetaka bio 4-4, a posle izvođenja penala, Partizan je pobedio (svih 5 golova sa penala dao je Kovačević!) i plasirao se u finale. U finalu, Partizan i Saragosa su se borili za veliki trofej, Kup Mohameda V, visok 1,10 metara i težak 17 kilograma, izrađen od zlata i srebra! Iako je i ovog puta meč bio uzbudljiv i došao do produžetaka, Partizan je tog 25.8.1963. sve rešio bez izvođenja penala. Posle 2-2 u regularnom delu, u produžecima, zrenjaninski tandem Bečejac – Galić rešava meč. Prvo novajlija Bečejac u 115.minutu dovodi naš klub u prednost od 3-2, a konačnih 4-2 postavlja Milan Galić, dva minuta kasnije. Velelepni trofej, koji i danas možete videti u trofejnoj sali Stadiona Partizana, je iz ruku Kralja Hasana II predat igračima Partizana.

Partizan je početkom 1964. godine otputovao na jednu od najdužih turneja u svojoj istorji. Od 4. januara 1964. pa do 9. februara iste godine, „crno-beli“ su odigrali osam utakmica na tlu Južne i Srednje Amerike. Takve turneje bile su običaj svih velikih jugoslovenskih klubova. Bile su to prilike ne samo za odmeravanje snaga sa kvalitetnim ekipama, već i za punjenje klupske kase. Pošto je običaj bio da se svaki naš tim za takve turneje pojača nekim od igrača iz domaće lige, tako je i Partizan za ovu priliku bio pojačan Svetozarom Vujovićem iz Sarajeva, Silvesterom Takačem iz Vojvodine, Brankom Rašovićem iz Budućnosti i golmanom Ivanom Ćurkovićem iz Veleža, a samo par meseci kasnije i Rašović i Ćurković će zvanično postati članovi našeg kluba. U Beogradu je ostao Milan Galić, koji se oporavljao od operacije.

Turneja je počela u Peruu, mečevima protiv Alijanse Lima (1-3), tri dana kasnije, „crno-beli“ su igrali 2-2 protiv drugog velikana iz istog grada, ekipe Universitario, a treći i poslednji meč u Limi, prestonici Perua, Partizan je odigrao 9.1.1964. Protivnik je bio Deportivo Municipal i “crno-beli” su slavili. Ako vas zanima kojim rezultatom, to vam ne možemo reći, iz prostog razloga što su podaci totalno konfuzni. Naime, Partizanova zvanična statistika kaže da je bilo 3-1 za Partizan (dva gola Branislava Mihajlovića i jedan Kovačevića), zatim, Bora Milutinović, kao igrač – izveštač u “Partizanovom vesniku” pominje rezultat od 2-0, dok “Sport” barata sa rezultatom od 3-0!? Kako god, Partizan je pobedio pred 40.000 gledalaca i igrom oduševio domaću publiku.

Usledio je put u Meksiko i učešće na turniru Heksagonal. Šest ekipa, svako sa svakim, a učesnici su bili tri meksička kluba – Nekaksa, Gvadalahara i Amerika, zatim brazilski Sao Paulo, reprezentacija grada Moskve i naravno, Partizan. U Meksiku su se Partizanovoj ekspediciji priključili igrači-gosti, Takač i Rašović. Odmah posle ceremonije otvaranja, 16. januara 1964, Partizan i Nekaksa igrali su svoj meč. Partizan je pobedio 1-0 golom Branislava Mihajlovića, a kao zanimljivost treba istaći da su naši igrači pred početak meča, u poluvremenu i na kraju, morali da udišu kiseonik usled velike razređenosti vazduha u Siudad Meksiku. Meč je igran na nadmorskoj visini od 2.300 metara!

Sledeći meč Partizan je igrao sedam dana kasnije, opet protiv meksičke ekipe, a to je ovog puta bio Klub Amerika. Iako je naš tim bio favorit, desio se poraz “crno-belih” od 1-3, a jedini gol dao je Hasanagić. U narednom susretu na turniru Heksagonal opet je Partizan odmerio snage sa jednom meksičkom ekipom, a poraz našeg tima bio je još ubedljivji. Tridesetog januara, Gvadalahara – Partizan 4-1, a Hasanagić je opet postigao utešni gol za Partizan.

Drugog februara Partizan je porazio Sao Paulo sa 3-1, uz dva gola Joakima Vislavskog i jedan Silvestera Takača, našeg gosta na ovoj turneji, člana Vojvodine. Utakmici je prisustvovalo čak 80.000 gledalaca!

I konačno, devetog februara 1964. Partizan je odigrao poslednju utakmicu na ovoj dugoj turneji, samim tim i na turniru. Bilo je nerešeno protiv reprezentacije Moskve, 1-1, a opet je Takač dao gol za “crno-bele”. Ovim ishodom, reprezentacija Moskve osvojila je Heksagonal, Nekaksa je bila druga, a Partizan se plasirao na pristojno treće mesto.

Partizan u Meksiku, pred utakmicu protiv Sao Paola

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *