Detalj sa prve utakmice između Partizana i Slovana („Sport“)

FK Partizan u Mitropa kupu 1960:

Milan Vukelić 2/1, Vladimir Kovačević 2/1, Velibor Vasović 2/1, Slavko Stojanović 2/0, Bruno Belin 2/0, Aleksandar Jončić  1/0, Ilija Mitić 2/0, Božidar Pajević 2/0, Zvezdan Čebinac 2/0, Lazar Radović 2/0, Branislav Mihajlović 2/0,  Pavle Kiš 1/0, Velimir Sombolac 1/0

Rezultati FK Partizan u Mitropa kupu 1960

Mitropa kup, 1. utakmica, 03.7.1960, Beograd, Stadion JNA, 15.000 gledalaca, strelci: Vukelić 15.m, Vasović 72.m.

Partizan: Stojanović, Belin, Jončić, Mitić, Božidar Pajević, Vasović, Zvezdan Čebinac, Kovačević (Kiš), Vukelić, L. Radović, Branislav Mihajlović

Mitropa kup, 2. utakmica, 10.7.1960, Bratislava, 25.000 gledalaca, strelac: Kovačević 75.m.

Partizan: Stojanović, Belin, Sombolac, Mitić, Božidar Pajević, Vasović, Zvezdan Čebinac, Kovačević, Vukelić, L. Radović, Branislav Mihajlović

*****

Leta 1960. godine Srednjeevropski kup, odnosno Mitropa kup, igran je po specifičnom sistemu i bio je najmasovniji od svog osnivanja – za ovaj prestižni trofej borilo se čak trideset klubova iz pet zemalja – Italije, Austrije, Mađarske, Čehoslovačke i Jugoslavije. Odigrano je samo jedno kolo po dvostrukom bod sistemu a bodovi i gol razlika su sabrani na konto zemalja a ne klubova. Na kraju, pehar je pripao Mađarskoj. Jugoslavija je zauzela drugo mesto na tabeli a žreb je našem Partizanu dodelio Slovan iz Bratislave. Pored Partizana, boje Jugoslavije u ovom neobičnom izdanju Mitropa kupa su još branili OFK Beograd, Vojvodina, Sarajevo, Velež i Hajduk.

Tog 3. jula 1960. godine bio je lep dan i teren dobar za igru ali je oko 15.000 partizanovaca u Humskoj videlo vrlo loš fudbal. Partizan je na teren istrčao u sledećem sastavu: Stojanović, Belin, Jončić, Mitić, Pajević, Vasović, Z. Čebinac, Kovačević (Kiš), Vukelić, Radović, B. Mihajlović. U prvom poluvremenu postigli smo dva gola ali je na starom  lampašu ipak stajao rezultat 1-1. Poveli smo u 15. minutu golom Milana Vukelića sa nekoliko metara na centaršut asistenciju Zvezdana Čebinca. Slovan je izjednačio u 39. minutu autogolom Božidara – Puše Pajevića koji je jedan centaršut nespretno sproveo u našu mrežu. Na kraju smo ipak pobedili ali golom centarhalfa kojem to nije bio radni zadatak. Posle Belinovog kornera u 72. minutu, Vasović u padu hvata volej i postiže evro gol u gornje leve rašlje gostiju.

Naša navala je bila slaba, loše postavljena, igrači su smetali jedan drugom, kretali se veoma tromo, jedino je Čebinac odigrao na nivou ali sam nije mogao mnogo da učini. Meč između Slovana i Partizana bio je jedan od najslabijih u poslednje vreme, izveštavao je novinar Sporta Todor Bulja, ali neka ostane zapisano da je austrijski sudija Štajner propustio da svira čist penal za domaće. Minimalna pobeda od 2-1 je ipak i minimalna nada za revanš.

Nedelju dana kasnije, 10. jula, odigrali smo revanš na stadionu Slovana u Bratislavi, ali bolje da nismo. Izveli smo isti tim kao u Beogradu, osim što je umesto Jončića nastupio Velimir Sombolac. Apsolutno svi redovi u ekipi Partizana su odigrali loše, sporo i nepovezano. Već na poluvremenu smo gubili sa 0-3, jedino je tračak nade uneo gol Vladice Kovačevića u 75. minutu i nešto agilnija igra u završnici meča. Pobeda Slovana od 4-1 bila je potpuno čista i sasvim zaslužena, 25.000 domaćih navijača pozdravljalo je svaki lepši potez igrača oba tima a prelaznu ocenu u ekipi Partizana zaslužili su jedino Ilija Mitić i Lazar Radović.