Najnovije
2001-2010ARHIVA SEZONAPrvenstvo

Prvenstvo 2002/03

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

Tabela

Treneri: Ljubiša Tumbaković (do 23.12.2002.), Lotar Mateus (od 23.12.2002.)

 

Partizan u prvenstvu 2002/03: 

Goran Trobok 32/2, Igor Duljaj 31/0, Zvonimir Vukić 30/22, Andrija Delibašić 30/12, Branko Savić 29/0, Ivica Iliev 27/13,  Danko Lazović 26/11, Damir Čakar 26/7,  Saša Ilić 25/11  Branimir Bajić 25/1, Radiša Ilić 21/0, Milan Stojanoski 17/1, Milivoje Ćirković 16/0, Nikola Malbaša 15/1, Nenad Mišković 15/0, Vladimir Ivić 13/3, Radovan Radaković 13/0, Taribo West 11/1, Dejan Živković 10/0, Bojan Zavišić 10/0, Albert Nađ 10/0, Dejan Ognjanović 9/2, Dragoljub Jeremić 6/0, Dejan Rusmir 4/0, Ajazdin Nuhi 3/0, Miladin Bečanović 2/0, Miloš Stojčić 2/0, Borko Veselinović 1/0, Simon Vukčević 1/0, uz 1 autogol protivnika.

Rezultati FK Partizan u prvenstvu 2002/03

1. kolo, 10.8.2002, Beograd, Stadion Partizana,  2.000 gledalaca, strelci: S. Ilić 6’, Delibašić 17’, Čakar 41’, 76’, Ognjanović 69’ 

Partizan: Radaković, Ćirković, Mišković, Bajić, Ognjanović, Trobok, Delibašić, Vukić (Stojanoski), Iliev (D. Živković), S. Ilić (Rusmir), Čakar

2. kolo, 17.8.2002. Valjevo, Stadion Pećina, 5.000 gledalaca, strelci: Vukić 32’ (pen.), Lazović 40’

Partizan: Radaković, Savić, Jeremić (Mišković), Duljaj, Bajić, Trobok, S. Ilić, Ivić, Lazović (Čakar), Vukić, Iliev (Delibašić)

3. kolo, 24.8.2002. Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Bajić 16’, S. Ilić 62’, 78’, 86’, Iliev 82’ 

Partizan: Radaković, Savić, Jeremić (Čakar), Duljaj, Bajić, Trobok, S. Ilić, Ivić, Lazović (Delibašić), Vukić (Mišković), Iliev 

"Glas javnosti"

4. kolo, 31.8.2002, Nikšić, Gradski stadion kraj Bistrice, 4.000 gledalaca, strelac: Vukić 88’

Partizan: Radaković, Ćirković, Mišković, Duljaj, Bajić, Savić, S. Ilić, Trobok, Lazović (Čakar), Vukić (Rusmir), Iliev (Delibašić)

"Glas javnosti"

5. kolo, 14.9.2002, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Lazović 1’, Čakar 15’, Iliev 33’, 62’, S. Ilić 86’, Delibašić 89’ 

Partizan: Radaković, Mišković, Savić, Duljaj (S. Ilić), Ognjanović, Bajić, Iliev, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić, Čakar (Rusmir)

"Glas javnosti"

6. kolo, 22.9.2002, Beograd, Stadion u Železniku, 7.000 gledalaca

Partizan: Radaković, Savić, Jeremić (Mišković), Duljaj, Ognjanović (Nuhi), Bajić, Lazović (Bečanović), Trobok, Delibašić Vukić, Čakar

"Glas javnosti"

7. kolo, 28.9.2002, Beograd, Stadion Partizana, 4.000 gledalaca, strelci: Lazović 16’, Vukić 33’, Delibašić 45’ 

Partizan: R. Ilić, Mišković, Savić, Duljaj, Stojanoski, Nađ, Nuhi, Trobok, Delibašić (Rusmir), Vukić, Lazović (D. Živković)

 

8. kolo, 06.10.2002, Budva, Stadion Lugovi, 2.500 gledalaca, strelac: Vukić 75’

Partizan: R.Ilić, Mišković, Zavišić (Čakar), Duljaj, Stojanoski, Stojčić, Nađ, Trobok, Bečanović (Lazović), Vukić, D. Živković (Delibašić)

 

9. kolo, 19.10.2002, Beograd, Stadion Partizana, 20.000 gledalaca, strelci: Iliev 30’, S.Ilić 60’ 

Partizan: R.Ilić, Mišković, Savić, Duljaj, Bajić, Nađ, S. Ilić, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić (Čakar), Iliev (Ivić)

"Glas javnosti"

10. kolo, 25.10.2002, Zemun, Gradski stadion, 3.000 gledalaca, strelac: Vukić 18’

Partizan: R. Ilić, Mišković, Savić, Duljaj, Ognjanović, Bajić, Iliev, Trobok, Delibašić (Stojanoski), Vukić (Čakar), Lazović (Ivić)

"Glas javnosti"

 

11. kolo, 03.11.2002, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: S. Ilić 37’, Delibašić 55’ 

Partizan: R.Ilić, Ćirković, Mišković, Duljaj, Savić, Bajić, Nađ, S.Ilić, Delibašić, Ivić (Vukić), Lazović (Iliev)

"Glas javnosti"

12. kolo, 06.11.2002, Beograd, Stadion Partizana,  500 gledalaca, strelci: Iliev 27’, 35’, Gruber 61’ (autogol), Čakar 86’

Partizan: R.Ilić, Nuhi, Jeremić, Nađ, Ognjanović (Savić), Stojanoski, S. Ilić (Čakar), Trobok, Delibašić (D. Živković), Ivić, Iliev

"Glas javnosti"

13. kolo, 09.11.2002. Novi Sad, Gradski stadion, 6.000 gledalaca, strelci: S. Ilić 12’, 85’, Delibašić 48’, Ivić 75’ (pen.), Iliev 80’ 

Partizan: R.Ilić, Mišković, Nađ, Duljaj (Ćirković), Bajić, Savić, S. Ilić, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić (Ivić), Iliev

 

"Glas javnosti"

14. kolo, 17.11.2002, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Vukić 8’ (pen.), Delibašić 63’, Iliev 65’ 

Partizan: R.Ilić, Ćirković, Stojčić, Duljaj, Bajić, Nađ, S.Ilić, Trobok, Iliev (D. Živković), Vukič, Ivić (Delibašić)

"Glas javnosti"

 

15. kolo, 23.11.2002, Beograd, Stadion Obilića, 2.000 gledalaca, strelac: Ivić 75’

Partizan: R.Ilić, Ćirković (Zavišić), Savić, Duljaj, Bajić, Nađ, S. Ilić, Trobok, Delibašić (D. Živković), Vukić (Iliev), Ivić

16. kolo, 30.11.2002. Beograd, Stadion Partizana, 1.000 gledalaca, strelac: Vukić 6’, 18’, 84’ (pen.) 

Partizan: R.Ilić, Zavišić, Jeremić, Duljaj, Savić, Stojanoski, Ivić, Trobok, D. Živković (Čakar), Vukić, Iliev (Rusmir)

"Glas javnosti"

 

17. kolo, 06.12.2002, Ivanjica, Gradski stadion, 4.000 gledalaca, strelci: Ivić 49’, Delibašić 51’

Partizan: R.Ilić, Zavišić, Savić, Duljaj, Bajić, Stojanoski, Ivić, Trobok, D. Živković (Delibašić), Iliev, Čakar

"Glas javnosti"

18. kolo, 26.02.2003, Kula, Gradski stadion, 7.000 gledalaca, strelac: Lazović 43’

Partizan: R.Ilić, Ćirković, Malbaša, Duljaj, Savić, Bajić, Mišković, Trobok (S. Ilić), Lazović (Delibašić), Vukić, Iliev

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

 

"Glas javnosti"

19. kolo, 01.3.2003. Beograd, Stadion Partizana, 7.000 gledalaca, strelci: S. Ilić 8’, Iliev 28’ 71’, Lazović 38’

Partizan: R.Ilić, Ćirković, Malbaša, Vest, Savić, Bajić, S. Ilić (Stojanoski), Trobok (Duljaj), Lazović (Delibašić), Iliev, Čakar

"Glas javnosti"

20. kolo, 08.3.2003, Niš, Stadion na Čairu, 7.000 gledalaca, strelci: Malbaša 28’, Vukić 37’(pen.), 62’ (pen.), Lazović 41’

Partizan: R. Ilić, Ćirković, Malbaša, Vest, Savić, Bajić, Iliev, (D. Živković), Trobok (Duljaj), Lazović (Delibašić), Vukić, Čakar

"Glas javnosti"

 

22. kolo, 19.3.2003, Beograd, Stadion na Banovom brdu, igrano bez publike zbog vanrednog stanja, strelci: Iliev 23’, Lazović 34’

Partizan: R. Ilić, Ćirković, Savić, Duljaj, Vest, Bajić, Mišković (S. Ilić), Trobok, Lazović, Vukić (Čakar), Iliev

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd
"Glas javnosti"

23. kolo, 22.3.2003, Beograd, Stadion Partizana, igrano bez publike zbog vanrednog stanja, strelci: Vukić 12’, 29’, Iliev 50’ 

Partizan: R. Ilić, Savić, Malbaša, Duljaj, (Zavišić), Bajić, Vest, S. Ilić, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić, Iliev (Čakar)

"Glas javnosti"

21. kolo (zaostali meč), 30.3.2003, Beograd, Stadion Partizana, 5.000 gledalaca, strelac: Vukić 22’ (pen.)

Partizan: R. Ilić, Savić, Malbaša, Vest, Stojanoski, S.Ilić, Iliev, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić, Čakar

 

"Glas javnosti"

24. kolo, 05.4.2003, Smederevo, Gradski stadion, 8.000 gledalaca, strelci: Vukić 47’, 51’, 85’, S. Ilić 90’

Partizan: R. Ilić, Savić, Malbaša, Duljaj, Bajić, Vest, S. Ilić, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić (Zavišić), Iliev (Čakar)

 

25. kolo, 12.4.2003, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelci: Čakar 9’, 33’, 60’, Stojanoski 26’ 

Partizan: R. Ilić, Savić, Malbaša, Duljaj (Nađ), Bajić, Vest, Stojanoski, Trobok (Zavišić), Iliev (Veselinović), S. Ilić, Čakar

"Glas javnosti"

 

26. kolo, 20.4.2003, Stadion Crvene zvezde, 25.502 gledaoca

Partizan: R. Ilić, Savić, Malbaša, Duljaj, Bajić, Vest (Ćirković), S. Ilić, Trobok, Lazović (Delibašić), Vukić, Iliev

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

 

"Glas javnosti"

 

27. kolo, 23.4.2003, Beograd, Stadion Partizana, 2.000 gledalaca, strelci: Trobok 34’, Delibašić 57’ 

Partizan: Radaković, Savić, Malbaša, Duljaj, Bajić, Nađ (Lazović), Iliev, Trobok, Delibašić, Vukić, Čakar (Mišković)

 

28. kolo, 26.4.2003, Beograd, Stadion Rada na Banjici, 3.000 gledalaca

Partizan: Radaković, Savić (Lazović), Malbaša, Duljaj, Bajić, Vest, S. Ilić (Čakar), Trobok (Stojanoski), Delibašić, Vukić, Iliev

 

29. kolo, 03.5.2003, Pljevlja, Stadion pod Golubinjom, 5.000 gledalaca, strelci: Delibašić 16’, Lazović 55’, 59’

Partizan: Radaković, Stojanoski, Malbaša, Duljaj, Vest, S. Ilić, Vukić, Trobok, Delibašić, Lazović (Ćirković), Čakar

 

30. kolo, 07.5.2003, Beograd, Stadion Partizana, 3.500 gledalaca, strelci: Vukić 21’, 72’, 90’, Vest 75’

Partizan: Radaković, Stojanoski, Malbaša, Duljaj, Savić, Vest, S. Ilić (Čakar), Trobok (Zavišić), Lazović (Delibašić), Vukić, Iliev

"Glas javnosti"

31. kolo, 10.5.2003, Beograd, Omladinski stadion, 4.000 gledalaca, strelci: Delibašić 53’, Iliev 64’

Partizan: Radaković, Ćirković (Zavišić), Malbaša, Duljaj, Ognjanović, Savić, Stojanoski, Iliev, (D. Živković), Delibašić, Vukić (Jeremić), Čakar

 

32. kolo, 17.5.2003, Beograd, Stadion Partizana, 3.000 gledalaca, strelac: Vukić 77’ (pen.)

Partizan: Radaković, Ćirković (S. Ilić), Malbaša, Duljaj, Ognjanović, Savić, Stojanoski, Trobok, Delibašić, Vukić (Ivić), Lazović

 

33. kolo, 21.5.2003, Golubovci, Stadion Trešnjica, 4.000 gledalaca, strelci: Trobok 66’, Vukić 79’ (pen.), Lazović 85’, 87’

Partizan: Radaković, Ćirković (Trobok), Savić, Duljaj, Ognjanović, Bajić (Čakar), Stojanoski, Malbaša, Lazović, Vukić (Vukčević), S. Ilić

 

 

 

34. kolo, 23.5.2003, Beograd, Stadion Partizana, 4.000 gledalaca, strelci: Delibašić 24’, 65’, Ognjanović 83’

Partizan: R. Ilić, Stojanoski, Bajić, Duljaj (Ivić), Ognjanović, S. Ilić (Ćirković), Lazović, Trobok, Delibašić, Vukić, Čakar (Zavišić)

"Glas javnosti"

Sažetak sezone

I pred ovu sezonu Partizan je uspeo da na okupu zadrži skoro nepromenjen sastav. Nekoliko promena se desilo u igračkom kadru ali bez bitnijeg uticaja na okosnicu tima. U ekipi više nije bilo Ljubiše Rankovića (pozajmica u Kini), Ilije Stolice (povratak u Zemun) i Aleksandra Nedovića (Čukarički), a novi članovi postali su mladi napadač Dejan Živković (povratak sa pozajmice) i povratnik iz Španije – Albert Nađ, a šansu su tokom sezone dobijali i mladi igrači – pre svih Bojan Zavišić, a povremeno ili makar po jednom Miloš Stojčić, Borko Veselinović i Simon Vukčević. Najzvučniji transferi desili su se na polusezoni, o čemu će biti reči u ovom tekstu. Ekipu je sa klupe predvodio i dalje Ljubiša Tumbaković.

Inače, u skladu sa promenom imena države, promenilo se i ime domaćeg takmičenja, pa je ovo bio prvi šampionat državne zajednice Srbije i Crne Gore.

Početak sezone doneo je, kao i do sada, učešće u kvalifikacijama za Ligu šampiona, u kojima je Partizan prvo eliminisao švedski Hamarbi (1-1, 4-0) ali je minhenski Bajern u narednoj rundi bio nepremostiva prepreka (0-3, 1-3). tako da je Partizan nastavio takmičenje u Kupu UEFA.

U prvih pet kola „crno-beli“ su zabeležili maksimalan učinak, a ekipe kulskog Hajduka i Čukaričkog ispraćene su sa pet, odnosno šest golova u mreži. Prvi poraz desio se u šestom kolu, od tradicionalno neugodnog Železnika, u gostima.

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

Posle evropskog uspeha protiv lisabonskog Sportinga u Kupu UEFA (3-1 za Partizan u Lisabonu, 3-3 u Beogradu posle produžetaka i pred praznim tribinama usled kazne UEFA), Partizan je dočekao Crvenu zvezdu u još jednom „večitom derbiju“. Dva puta su gosti vodili i oba puta je Partizan stizao prednost, pa je derbi završen 2-2, a strelci za naš tim bili su Iliev i Saša Ilić. Derbi je ostao upamćen po skromnoj poseti, usled previsoke cene ulaznica koju je odredila uprava Partizana.

U narednom kolu usledio je još jedan remi, neočekivan, protiv Zemuna u gostima. Izjednačenje Zemuncima doneo je dojučerašnji igrač Partizana Stolica, u finišu utakmice. Ipak, Partizan je i dalje sigurno držao prvu poziciju na tabeli. Izdvojićemo ovde pobedu „crno-belih“ protiv Vojvodine u Novom Sadu, kada je Partizan za poslednjih 14 minuta već viđeni poraz od 2-4 pretvorio u pobedu od 5-4! Ipak, ono što će se desiti nekoliko dana kasnije, prilično će odrediti tok promena u Partizanu. Naime, u revanšu dvomeča Kupa UEFA, posle pobede od 3-1 nad praškom Slavijom u Beogradu, Partizan je pružio još jednu očajnu partiju i posle produžetaka u Pragu bio poražen sa 1-5! Bila je to treća „petarda“ Partizana u Evropi u samo pet godina. Očigledan je bio kompleks naše ekipe pri susretu sa iole ozbiljnijim evropskim rivalima.

Dve nedelje kasnije, posle eliminacije iz Kupa UEFA, usledio je još jedan šamar u Kupu Srbije i Crne Gore i novi poraz od fatalnog Železnika – čak 1-4 na našem stadionu! Uprkos pobedama do kraja prvenstvene pauze i suverenog prvog mesta na tabeli sa deset bodova više od Crvene zvezde, tinjalo je nezadovoljstvo među navijačima, jer se očekivao korak više u Evropi, umesto katastrofalnih poraza. Kada je, posle utakmice Partizan – OFK Beograd, trener Tumbaković verbalno napao komentatora RTS-a Kovinjala zbog nekih njegovih komentara, bilo je jasno da je trener „crno-belih“ zasićen klupom Partizana, te da je i njemu i klubu bila potrebna promena. Te promene su najvećim delom izazvane slabim evropskim izdanjima, ali i neuspesima u nacionalnom kupu.

Dok je javnost baratala sa imenima nekih bivših igrača na mestu novog trenera Partizana (Davidović, Varga…), krajem decembra usledila je prava senzacija – novi trener Partizana postao je Lotar Mateus, veliki as nemačkog i svetskog fudbala, nekadašnji prvak sveta sa Nemačkom, nosilac „Zlatne lopte“ i brojnih drugih priznanja. Partizan ga je dobro upamtio: kao igrač postigao je gol za Inter u Humskoj, u jesen 1990, a kao trener, samo godinu dana pre dolaska u Partizan, vodio je Rapid do pobede od čak 5-1 nad “crno-belima”, u Kupu UEFA.

A kada je kao novo pojačanje angažovan kvalitetni štoper iz Nigerije, Taribo Vest, bivi igrač Milana, Intera i  Kajzerslauterna, mogla se skoro opipati nova energija i velike ambicije kluba.

Mateus je pred sobom imao lagodnu situaciju – imao je 10 bodova prednosti ostavljenih od Tumbakovića, i vreme da uigrava ekipu. Osim Vesta, novi član Partizana postao je i bek kulskog Hajduka, Nikola Malbaša. Partizan su napustili Bečanović (Kretej), Nuhi (Legija) i Rusmir (pozajmljen u Rad).

Nemački stručnjak je, za razliku od Tumbakovića, prešao na sistem 3-5-2 i forsirao je igru preko krila, a kao dokaz njegovog autoriteta je činjenica da je u nekom momentu Sašu Ilića, centralnog veznog igrača i prvu zvezdu tima, pomerio na mesto zadnjeg veznog igrača, a na mesto centralnog veznog ustoličio Vukića.

Hajduk (K) – Partizan 0-1, 26.02.2003. Debi Mateusa na klupi Partizana. Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

Mateus je opravdao očekivanja, uz jednu rezultatsku mrlju. Interesovanje publike je bilo primetno veće, beogradskom debiju Mateusa i Vesta protiv Radničkog iz Obrenovca prisustvovalo je desetak hiljada gledalaca. Međutim, nedugo po početku prolećne polusezone, desilo se ubistvo srpskog premijera Đinđića, što je prouzrokovalo odlaganje jednog kola, a zatim i prazne tribine u još dva kola, usled vanrednog stanja. U takvoj, specifičnoj situaciji, splasnulo je i interesovanje za fudbal.

Partizan je, po ko zna koji put, sebi dozvolio luksuz poraza od najvećeg rivala Crvene zvezde, koja je te sezone, i u momentu susreta, bila na -19 bodova od našeg kluba! To je i jedina zamerka na učinak Partizanove ekipe pod Mateusom, u proleće 2003.

Opet ćemo pomenuti još jedan susret protiv Vojvodine, iz razloga što je na beogradskom meču, koji je Partizan rešio sa 4-0, het-trik postigao Vukić a prvi gol u crno-belom dresu postigao je Taribo Vest, na opšte oduševljenje publike i saigrača.

Zvonimir Vukić je čak tri puta u ovoj sezoni uspeo da zabeleži het-trik (Zeta 3-1, Sartid 4-2, Vojvodina 4-0) a po jednom su to uspeli Čakar (Mogren 4-1) i Saša Ilić (Radnički Niš 5-2).

Na poslednjoj utakmici sezone, protiv Javora, Partizanu je predat pehar za šampiona. Osamnaesti put “crno-beli” su postali prvaci države, sa impresivnih +19 u odnosu na Crvenu zvezdu. Naravno, uprkos svim problemima, polovina zasluga pripada treneru Tumbakoviću. Partizan je čekala nova sezona, sa primetno većim ambicijama i neskrivenom energijom koju je doneo Lotar Mateus…

Foto: Miroslav Todorovic/Beograd

Najviše utakmica za Partizan je odigrao Goran Trobok (32) a samo jednu manje Igor Duljaj. Najbolji strelac Partizana, ali i prvi strelac lige, bio je Zvonimir Vukić sa 22 postignuta gola. Zavidnu efikasnost pokazali su Iliev, Delibašić, Saša Ilić i Lazović, dok su povrede sprečile Vladimira Ivića da im se pridruži u vrhu liste strelaca.

Ligu su napustili Rad, Javor, Čukarički, Mogren, Rudar i niški Radnički.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *