Najnovije
2011-2020ARHIVA SEZONAEvropa (UEFA)

LŠ / LE 2017/18

Ekipa Partizana pred utakmicu LE protiv Jang Bojsa. Foto: Goran Jovanović

Trener: Miroslav Đukić

Partizan u kvalifikacijama Lige šampiona 2017/18:

Uroš Đurđević 4/2, Filip Kljajić 4/0, Miroslav Vulićević 4/0, Nemanja G. Miletić 4/0, Everton Luiz 4/0, Lazar Ćirković 4/0, Bojan Ostojić 4/0, Nebojša Kosović 4/0, Marko Janković 4/0, Leandre Tawamba 3/1, Leonardo 3/1, Saša Ilić 3/0, Danilo Pantić 3/0, Nemanja Mihajlović 2/0, Petar Đuričković 2/0, Seydouba Soumah 1/1, Nemanja R. Miletić 1/0, Marko Jevtović 1/0.

Partizan u Ligi Evrope 2017/18:

Leandre Tawamba 10/5, Vladimir Stojković 10/0, Miroslav Vulićević 10/0, Nemanja R. Miletić 10/0, Marko Janković 9/1, Marko jevtović 8/1, Nemanja G. Miletić 8/0, Danilo Pantić 8/0, Ognjen Ožegović 7/2,  Seydouba Soumah 7/1, Everton Luiz 7/0, Bojan Ostojić 6/0, Zoran Tošić 5/1, Milan Radin 5/0, Milan Mitrović 5/0, Saša Ilić 4/0, Petar Đurićković 3/0, Đorđe Jovanović 3/0, Uroš Đurđević 2/2, Theophilus Solomon 2/0, Slobodan Urošević 2/0, Đorđe Ivanović 1/0, Saša Zdjelar 1/0, Svetozar Marković 1/0.

Rezultati FK Partizan u kvalifikacijama Lige šampiona 2017/18

2. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, prvi meč, 11.7.2017, Beograd, Stadion Partizana, 20.530 gledalaca, strelci:  Đurđević 53' (pen.), Leonardo 63'

Partizan: Kljajić, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Ćirković, Ostojić, Kosović, Janković (Đuričković), Đurđević, Mihajlović (Leonardo), Tavamba (S.Ilić)

 

2. kolo kvalifikacija za Lifu šampiona, drugi meč, 18.7.2017, Podgorica, Stadion pod Goricom, 9.000 gledalaca

Partizan: Kljajić, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Ćirković, Ostojić, Kosović, Đuričković (S. Ilić), Leonardo (Pantić), Janković (Mihajlović), Đurđević

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, prvi meč, 25.7.2017, Beograd, Stadion Partizana, 25.000 gledalaca, strelac: Tavamba 10' 

Partizan: Kljajić, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Ostojić, Ćirković (Nemanja R. Miletić), Kosović, Janković (Pantić), Leonardo, Tavamba, Đurđević

3. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona, drugi meč, Atina - Pirej, Stadion Karaiskaki, 25.000 gledalaca, strelci: Suma 33', Đurđević 84'

Partizan: Kljajić, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Ćirković, Ostojić, Jevtović (Kosović),  Janković, Đurđević, Suma (Pantić), Tavamba (S.Ilić)

Rezultati FK Partizan u Ligi Evrope 2017/18

Plej-of Lige Evrope, prvi meč, 17.8.2017, Beograd, Stadion Partizana, igrano bez prisustva gledalaca ali uz prisustvo stotinak navijača Videotona!

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Jevtović, Nemanja R. Miletić, Ostojić, Janković (Đuričković), Radin, Tavamba, Suma (S.Ilić), Đurđević (Đ. Jovanović)

 

 

Plej-of za Ligu Evrope, drugi meč, 24.8.2017, Felčut, Pančo arena, 4.000 gledalaca, strelci: Tavamba 6', Suma 24', Đurđević 36', 87'

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Radin, Ostojić, Nemanja R. Miletić, Everton,  Janković (Pantić), Tavamba (Đuričković), Suma (S. Ilić), Đurđević

Foto: partizan.rs

 

 

 

Grupa B Lige Evrope, 14.9.2017, Bern, Vankdorf stadion, 13.000 gledalaca, strelac: Janković 11`

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Jevtović, Ostojić, Nemanja R. Miletić, Everton,  Janković, Tavamba, Tošić (Pantić), Ožegović (Solomon)

Grupa B Lige Evrope, 28.9.2017, Beograd, Stadion Partizana, igrano bez prisustva gledalaca, strelci: Ožegović 34', Tavamba 42' 

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Radin, Ostojić, Nemanja R. Miletić, Everton, Janković, Tavamba, Suma (Pantić), Ožegović (Đ. Jovanović)

 

Grupa B Lige Evrope, 19.10.2017, Elbasan, Elbasan arena, 7.000 gledalaca

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Mitrović, Nemanja R. Miletić, Jevtović, Tošić, Suma, Janković (S.Ilić), Tavamba (Ožegović)

Grupa B Lige Evrope, 02.10.2017, Beograd, Stadion Partizana, 13.000 gledalaca, strelci: Tošić 39', Tavamba 66'

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Mitrović, Nemanja R. Miletić, Jevtović, Tošić (Pantić), Tavamba (Đ. Jovanović), Janković, Ožegović (Radin)

Grupa B Lihe Evrope, 23.11.2017, Beograd, Stadion Partizana, 20.568 gledalaca, strelci: Tavamba 12', Ožegović 53

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Everton, Mitrović, Nemanja R. Miletić, Jevtović, Janković, Tavamba (Ostojić), Pantić (S.Ilić), Ožegović (Radin)

Grupa B Lige Evrope, 07.12.2017, Kijev, Olimpijski stadion, 14.678 gledalaca, strelac: Jevtović 45+4' (pen.)

Partizan: Stojković, Vulićević, Nemanja G. Miletić, Jevtović, Mitrović, Nemanja R. Miletić, Suma,  Everton (Đuričković), Pantić, Tavamba, Solomon (Ožegović)

Šesnaestina finala Lige Evrope, prvi meč, 15.02.2018, Beograd, Stadion Partizana, 21.568 gledalaca, strelac: Tavamba 58'

Partizan: Stojković, Vulićević, Urošević, Jevtović, Nemanja R. Miletić, Mitrović, Pantić, Tošić, Suma (Ivanović), Janković, Tavamba (Marković)

 

 

Šesnaestina finala Lige Evrope, drugi meč, 22.02.2018, Plzen, Dusan Arena, 8.000 gledalaca

Partizan: Stojković, Vulićević, Urošević, Zdjelar, Ostojić, Nemanja R. Miletić, Tošić, Janković (Suma), Jevtović (Ožegović), Pantić, Tavamba

*****

Napadački tandem Partizana iz prethodne, šampionske sezone, Đurđević – Leonardo, započeo je kvalifikacije za Ligu šampiona, ali već početkom avgusta (Leonardo) i krajem istog meseca (Đurđević), oni su napustili klub.

Kvalifikacije su počele utakmicama protiv podgoričke Budućnosti, starog znanca iz lige bivše države. Znatno teže nego što se očekivalo, Partizan je slomio otpor crnogorskog šampiona. U Beogradu pobeda našeg kluba od 2-0, izvojevana tek u drugom poluvremenu, golovima Đurđevića sa penala i Leonarda, a na Stadionu pod Goricom, Partizan je bio na ivici poraza, ali golman Kljajić je najviše doprineo da mreža „crno-belih“ ostane netaknuta.

Uroš Đurđević dovodi Partizan u prednost protiv Budućnosti sa penala. Foto: partizan.rs

U narednom kolu kvalifikacija, čekao nas je Olimpijakos iz Pireja. Prvi meč u Beogradu Partizan je izgubio sa 1-3, posle kikseva kakvi se u ovom takmičenju ne praštaju. Bilo je jasno da je Olimpijakos kvalitetniji tim, ali uprkos tome, u revanšu u Pireju, Partizan je ostvario časnih 2-2. Golman Kljajić, junak utakmice protiv Budućnosti, u Pireju je primio naivan gol. Suma i Đurđević bili su strelci za Partizan.

Eliminacija nije bila jedini problem. Naime, u uobičajenom navijačkom „peckanju“ upućenog sa tribina ka navijačima našeg najvećeg rivala i njihovoj „braći“ iz Pireja, UEFA je prepoznala „narušavanje gej-frendli politike“ i kaznila Partizan sa dve utakmice pred praznim tribinama i 130.000 evra pride. Tu istu prilježnost UEFA nismo primetili kada je čitav stadion na utakmici Crvena zvezda – Keln, iste jeseni, dugo skandirao gostima da su „nemačke svinje“.

Atmosfera na utakmici Partizan – Olimpijakos. Foto: partizan.rs

Pred praznim tribinama, Partizan je, kao klub već eliminisan iz kvalifikacija Lige šampiona, dočekao Videoton u plej-ofu za Ligu Evrope. Ako kažemo da je meč, shodno kazni UEFA odigran bez gledalaca, pogrešićemo – prisustvo na utakmici je bilo dozvoljeno grupi od stotinak navijača Videotona, koji su se „širili“ po zapadnoj tribini našeg stadiona. Neverovatan kriterijum UEFA i očigledno iživljavanje nad našim klubom.

U međuvremenu, našu ekipu je pojačao povratnik među stative, Vladimir Stojković.

Utakmica je bila „tvrda“, u ekipi gostiju igrali su naši bivši igrači Danko Lazović i Marko Šćepović, a sa klupe ih je predvodio Marko Nikolić, dva meseca ranije trener Partizana. Urošu Đurđeviću je poništen regularan gol zbog navodnog ofsajda. Sa 0-0 se otišlo u Mađarsku.

U revanšu, u Felčutu, Partizan je dominirao i deklasirao Videoton sa 4-0. Uživali smo u atraktivnom i konkretnom fudbalu, a Partizan je izborio grupnu fazu Lige Evrope a ujedno vratio deo dugova Videotonu za bolnu eliminaciju od ovog kluba iz Kupa UEFA 1984/85.

Urošu Đurđeviću bila je ovo poslednja utakmica u dresu Partizana, umesto njega došao je Ognjen Ožegović, a „crno-bele“ su pojačali i štoper Milan Mitrović, povratnik Zoran Tošić i levi bek Nemanja Antonov.

Đurđević postiđe jedan od svoja dva gola protiv Videotona u gostima (4-0). Foto: partizan.rs

Rivali u Grupi B Lige Evrope bili su nam Dinamo iz Kijeva, švajcarski Jang Bojs i albanski Skenderbeg.

Posle solidnog utiska i remija protiv Jang Bojsa u Bernu (1-1, strelac Janković), usledio je susret protiv kijevskog Dinama u Beogradu, opet pred praznim tribinama. Uprkos prednosti Partizana od 2-0 na poluvremenu, golovima Ožegovića i Tavambe, u drugom delu dolazi do preokreta. Utakmicu je prelomio besmislen potez Ožegovića koji je igrao rukom u našem šesnaestercu. Dinamo sa penala smanjuje na 1-2, do kraja postiže još dva gola, za konačnih Partizan – Dinamo 2-3!

Susret protiv Skenderbega u Elbasanu bio je meč visokog rizika, ali bez „vatre“ na terenu. Bledih 0-0, ali uteha je što nam je ovaj rival dolazio u goste u narednom kolu. Partizan tada čini presudan korak za plasman u narednu fazu – slavili smo 2-0, pred publikom, golovima Tošića iz slobodnog udarca i Tavambe, a krajem meseca čekao nas je odlučujući okršaj, protiv Jang Bojsa u Beogradu. U slučaju pobede, Partizan bi, kolo pre kraja grupne faze, obezbedio takozvano „proleće u Evropi“ posle 13 godina. Oko 20.000 gledalaca skupilo se u Hunskoj 1, a Partizan je ostvario svoje ambicije. Golom Tavambe poveli smo sa 1-0, do kraja poluvremena švajcarska ekipa dolazi do izjednačenja, ali početkom drugog poluvremena, posle sjajne akcije Jankovića, Pantića i strelca Ožegovića, Partizan dolazi do pobede od 2-1 i plasmana u šesnaestinu finala!

Tavamba slavi gol protiv Jang Bojsa. Foto: partizan.rs

Poslednji meč u Kijevu bio je samo izlet. Nažalost, Partizan ga je tako i shvatio i doživeo je ubedljiv poraz od 1-4. Rezultatski, ovo nije imalo uticaja na plasman u narednu fazu Lige Evrope. Treba pomenuti i činjenicu, u kontekstu politike UEFA, da su tokom cele utakmice stadionom odjekivale bučne eksplozije od topovskih udara ili nekih sličnih ali jačih sredstava, ali eto, UEFA selektivno kažnjava…

Žreb nam je za rivala u šesnaestini finala odredio češku Viktoriju iz Plzena. Do tada, u zimskoj pauzi, Partizan su napustili Everton, Nemanja G. Miletić i Đuričković, a došli su napadač Spartaka Đorđe Ivanović, vezni igrač Saša Zdjelar i levi bek Slobodan Urošević.

Petnaestog februara Partizan je dočekao goste iz Plzena i ostvario samo remi od 1-1. Poveli smo golom Tavambe u 58. minutu, a Česi su izjednačili u 81. minutu, golom Reznika, kojem je, utisak je, prethodio ofsajd. Sedam dana kasnije, Partizan je u Plzenu morao da juri pobedu, ali svedočili smo bledoj i bojažljivoj igri Partizana. Viktorija dolazi do prednosti u 67. minutu golom Krmenčika, koji je na malom prostoru prevario Ostojića, a u nadoknadi vremena domaći postižu i drugi gol, za konačnih 2-0.

Partizan je tako eliminisan, a utisak sa strane je da je naš tim olako „bacio koplje u travu“. Nedostajalo je agresije, htenja i želje da se pokaže više. Nije prvi put da je Partizan olako prokockao šansu za korak dalje u Evropi – setimo se Rome ili bukureštanskog Dinama…

Konačan utisak ove evropske sezone je polovičan. Uspeh je svakako načinjen plasmanom u grupnu fazu Lige Evrope, ali to je nešto što bi trebalo da bude standard ispod kojeg Partizan ne bi smeo da ide. Dodatan uspeh je svakako i „evropsko proleće“, ali sve je na kraju okrnjeno anemičnom igrom protiv Viktorije u gostima.

U ovoj evropskoj sezoni posebno se istakao Leandre Tavamba sa šest golova u oba takmičenja, a Đurđević je, dok krajem avgusta nije napustio Partizan, četiri puta bio strelac.

Najsvetliji momenti ekipe koju je predvodio Miroslav Đukić, bili su svakako trijumf protiv Videotona u Mađarskoj i pobeda nad Jang Bojsima u Beogradu.

Na kraju, četrnaest odigranih utakmica u dva evropska takmičenja, po četiri pobede i poraza uz šest remija, dosta bodova osvojeno za klupski koeficijent. Da je moglo i bolje, moglo je…

Partizan – Viktoria Plzen, izlazak aktera na teren
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *