Najnovije
Blog

Novi izgled „Crno-bele nostalgije“

U proleće 2011. počeo je sa radom blog „Crno-bela nostalgija“. Prvobitno zamišljen kao virtuelno mesto na kojem će biti moguće da se pogledaju slike svih (ili skoro svih) igrača iz istorije FK Partizan, blog je uskoro prerastao početnu ideju i postao mesto susreta svih navijača Partizana koji žele da se podsete slavne istorije našeg kluba.

Nije te 2011. trebalo dugo čekati da se jave i prvi ljudi koji su nesebično podelili svoj materijal sa autorom bloga i svima vama. Boban Španović, čiji je otac igrao za Partizan, pozajmio nam je porodičnu arhivu časopisa „Tempo“ radi skeniranja, Igor Todorović Zgro je ponudio svoju arhivu ali i nesebičnu pomoć i postao odmah član malog ali vrednog tima koji vodi blog. Javilo se dosta ljudi koji su ponudili svoj materijal, vezan za Partizan, a među njima bilo je i onih koji nisu navijači Partizana.

Ubrzo smo počeli da pišemo i naše tekstove (uz veliki doprinos Dejana Šunjke, Dušana Mihajilovića, Gorana Jovanovića), da radimo intervjue sa bivšim igračima Partizana, pa i sa navijačima. Naši sagovornici bili su Nikola Budišić, Rade Zalad, Miodrag Ješić, Blagoje Paunović, Zvonko Živković, Refik Kozić, Vladimir Ivić, Zvonko Popović, Mustafa Hasanagić, Radomir Radulović, Miroslav Bošković, Zoran Batrović, Vladislav Đukić, Bajro Župić, Aleksandar Đorđević…dalje, uz saradnju sa drugarima iz GTR-a organizovali smo izložbu „Najlepša je boja crno-bela“, a tom prilikom nam se priključio i Nikola Radulović, i postao deo naše ekipe.

Ostvarena je saradnja sa uglednim i uvaženim novinarima, pomenuću samo Miroslava Vislavskog i Mišu Cvijanovića, koji je, nažalost, preminuo početkom ove godine.

Za ovih osam godina, blog je imao preko milion i po poseta! Bićemo neskromni i reći da nam, iako ne jurimo klikove i lajkove, taj podatak veoma prija.

„Crno-bela nostalgija“ se preselila i na Facebook i Twitter, a za rad Facebook stranice najviše brinu Sale, Periša, Nemanja, Mileta…radili smo i programe za utakmice Partizana u periodu od skoro tri pune godine.

Pokrenuli smo u maju 2016. i naš fanzin, PFC Historical, čiji je deveti broj u finalnoj pripremi, i svaki broj naše istorijske sveske bavi se određenim periodom u istoriji FK Partizan. Tu, osim već pobrojanih drugara i saradnika, imamo konstantnu i  nesebičnu pomoć kolekcionara i navijača (Milana Jakšića, Nikole Senića, Slavka Vidovića…) ali i autora značajnih knjiga iz oblasti istorije domaćeg fudbala (Boban Živanović, Nebojša Jakovljević) i istorije „crno-belih“ (Milovan Joličić). U svakom broju je bio poneki navijač koji nam je pomogao ili preko nekog svog teksta, sećanja ili kroz ustupanje fotografija. pa bi nabrajanje svih tih ljudi bilo nezahvalno – nekoga bismo sigurno zaboravili.

Danas, 31.7.2019. dan pre prve utakmice Partizana na svom stadionu u novoj sezoni, počeli smo sa novom etapom u radu „Crno-bele nostalgije“: sa bloga, prelazimo na sajt, na adresi crnobelanostalgija.com! Naš domen, hosting, i sve što uz to ide. Najzaslužniji za taj kvalitativni korak unapred je Miki Bešlin, koji je pokrenuo inicijativu i tehnički izgurao tu priču do kraja. Svi dosadašnji tekstovi su sačuvani i sa bloga prebačeni na sajt.

Sigurni smo da će vam se svideti novi izgled ali i poboljšana funkcionalnost i preglednost našeg, sada već možemo reći – sajta. Nastavljamo dalje, imamo mnoštvo ideja za dalji rad.

Hvala vam svima na podršci, redovnom praćenju „Crno-bele nostalgije“, i na svim vidovima pomoći koju ste svih ovih godina pružali – materijalom, podacima, kontaktima. Bez vernih pratilaca i čitalaca, ne bi bilo ni ovog današnjeg koraka napred.

Ostajemo sa vama, da na ovaj specifičan način damo svoj skroman doprinos opstanku i promociji Partizana u ovim teškim vremenima, u inat svim dušmanima.

 

Ispred CBN ekipe,

Aleksandar Pavlović

2 comments
Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *