Najnovije
Blog

WE ARE THE PARTI!

  Partizan Bumbarevo Brdo, Partizan Minsk, Partizan Uljma, pa i Partizan Schiltigheim…sve OK, sve ima neke logike, i nekako može da se objasni. Ali, Partizan Bookham iz okruga Sari (Surrey)!? Partizan sa „z“ i uredno restilizovanim grbom akademskog slikara Branka Šotre. Partizan osnovan 2015. godine, i to kao 101% engleski klub.

  U nameri da saznamo nešto više o ovom nepoznatom mlađem rođaku, razgovarali smo sa Skotom Hičmanom, pomoćnikom menadžera Partizan Bookham FC.

   Crno-bela nostalgija: – Otkud Partizan u okrugu Sari!?

   Skot Hičman: – Ime „Partizan“ se svidelo osnivaču našeg kluba, koji zna sve o vašim veoma vatrenim i vernim navijačima. „Partisan“ na engleskom jeziku predstavlja nekoga ko je posvećen i ostrašćem, i istovremeno nekoga ko voli da se zabavlja („to party“). To se sve lepo uklapa u imidž našeg kluba. Naša ekipa je dobro poznata po snazi i borbenosti. Nismo tehnički najdoteraniji, ali to nadoknađujemo požrtvovanjem i željom.

  – Mi bismo rekli, „partizanskim duhom“… 

  – Fudbalske ekipe u našoj regiji su koristile različita imena, a naš osnivač je odlučio da razmišlja kreativnije. I grb nam se mnogo dopao jer je jedinstven, originalan.

  – Ali, boje vam nisu crno-bele?

  – Za klupske boje smo izabrali plavu, umesto crno-bele kombinacije, jer naš osnivač navija za Čelsi i Rendžers. Takođe, puno klubova u našoj ligi je već nosilo crno-belu opremu, pa smo hteli da se razlikujemo. Plava je delovala kao logičan izbor. Moramo da istaknemo da je naša gostujuća kombinacija sivo-bela, sa crnim šorcevima i čarapama, što liči na originalni Partizan. Nije nam bilo dozvoljeno da uzmemo sasvim crnu rezervnu garnituru, zbog pravila da u ligi samo sudije smeju da nose crno.

  – Možete li nam ukratko predstaviti Partizan Bookham FC? 

  – Parti (nadimak kluba, prim. autora) je amaterski fudbalski klub koji čine momci od 17 do 36 godina starosti. Osnovani smo pre tri godine i počeli smo da se takmičimo u petom rangu Leatherhead and District lige, u Sariju (okrugu na 40-ak kilometara jugozapadno od Londona, prim. autora). Vrlo brzo smo uspeli da se probijemo do drugog ranga takmičenja – Division 2. Prošle sezone smo osvojili i Intermediate Charity Cup, i to tako što smo do finala eliminisali četiri kluba iz ranga iznad nas, a u finalu smo pobedili regionalne šampione. Ove sezone smo krenuli dobro i posle poraza na premijere zabeležili smo četiri uzastopne pobede. Nadamo se da ćemo osvojiti prvenstvo i imati još jedan dobar nastup u nekom od kup takmičenja. Mislimo da ove sezone imamo najkvalitetniju ekipu od osnivanja.

  Naš domaći teren je Lower Road Recreation Ground. Nije u pitanju ništa glamurozno, igramo praktično u lokalnom parku i imamo obavezu da pre svakog  meča montiramo golove i mreže (smeh).

  Naš klub ima menadžera i pomoćnika, kao i sekretara koji vodi računa o našim finansijama. Takođe, imamo dva momka koji se bave odnosima sa javnošću i uređuju naloge na društvenim mrežama. Bitno je reći da su svi „funksioneri kluba“ ujedno i igrači!

  – Ovako brz napredak zvuči impresivno, kakvi su vam dalji planovi?

 – Kao što sam rekao, u dobroj smo seriji, želimo titulu prvaka i nadamo se da ćemo i u kupu daleko dogurati. Ove sezone se takmičimo na čak četiri fronta!

  – Koliko ljudi uopšte prati Vaše utakmice, s obzirom da ste mlad klub i da igrate u amaterskom takmičenju? 

 – Prosečan broj gledalaca na našim utakmicama je 10 (smeh). Obično nas gledaju prijatelji, roditelji i devojke, pošto igramo nedeljom ujutro i većini običnih ljudi je verovatno suviše teško da se izvuku iz kreveta! Imali smo rekordnu posetu prošle sezone, kada nas je u finalu kupa bodrilo preko 200 navijača! Atmosfera je bila sjajna, ali bi nam još više značilo prisustvo Partizanovih navijača iz Srbije, sa zastavama i pirotehnikom!

  U poslednje vreme na Tviteru i Instagramu su počeli da nas prate i neki Partizanovci. Želimo da nas ljudi prepoznaju i zavole kao svoj drugi klub. Neka vrsta uzora nam je jedan drugi klub iz Sarija, Corinthian Casuals. Oni imaju vezu sa Korintijansom iz Brazila i često tamo putuju i igraju prijateljske utakmice. Iako imaju dužu i ozbiljniju tradiciju od nas, to je otprilike put kojim želimo da idemo.

 – U Sariju, na svu sreću, nema Crvene zvezde. Seaham je predaleko. Ko su vam najveći fudbalski rivali?

  – Imamo nekoliko rivalstava koja su nastala iz različitih razloga. Effingham Park United nam je komšijski klub, ranije smo igrali u istoj ligi. Poslednji put smo ih razvalili 7-1 i moram da kažem da nemaju pojma.

  Sa klubom Priest Hill smo razvili rivalstvo zbog prozivki preko društvenih mreža i nekih izuzetno grubih utakmica koje smo igrali ranijih sezona. Prošle godine smo ih izbacili iz kupa.

  – Koliko pratite srpski fudbal i koliko ste, uopšte, upoznati sa istorijom FK Partizan iz Beograda?

  – Pre svega, želimo da uputimo čestitke Vašem klubu na osvajanju prošlog prvenstva, tačnije, „duple krune“. Pratimo vaše kvalitetne nastupe u Ligi Evrope. I često se kladimo na vas!

  Najbolje poznajemo bivše igrače Partizana koji igraju, ili su ranije igrali u Velikoj Britaniji. Tu pre svega mislimo na Mitrovića i Tošića, koji je bio u Junajtedu pa se sada vratio u Partizan. Znamo dosta i o navijačima Partizana, njihovoj istoriji i reputaciji.

  – Znamo da u klubu nemate nijednog igrača poreklom iz Srbije, ali da li je ikada neko od vas posetio Beograd?

 – Niko od momaka do sada nije posetio Beograd i Srbiju, ali se nadamo da ćemo to organizovati u vrlo bliskoj budućnosti. Voleli bismo da pogledamo neku utakmicu na Stadionu JNA, da se upoznamo sa navijačima, i možda čak odigramo i prijateljsku utakmicu sa jednom od ekipa „velikog Partizana“, koji nam je poslužio kao inspiracija.

Razgovor vodio: Dušan Mihajilović

Foto: arhiva Partizan Bookham FC

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *